Peter Kremský: Štát nesplnil svoje domáce úlohy

Štát nesplnil svoje domáce úlohy a musia na to doplácať súkromné firmy. Slovensko potrebuje inovácie a reformy. Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský v rozhovore pre Biztweet.

 

Biztweet: Podnikateľským prostredím hýbe hlavne zarážajúce zlyhanie v prípade bezpečnosti elektronických podpisov. Viete už o konkrétnych problémoch, ktoré zlyhanie štátu prinieslo?

Peter Kremský: O konkrétnych problémoch neviem, ale v prípade prelomenia šifier by mohol nastať napríklad podvodný prevod podielov vo firme, nehnuteľnosti, podvodné podpísania zmluvy, neskoršie vymáhanie náhrady a podobne.

Biztweet: Ako vnímate fakt, že štát najprv ultimatívne nútil podnikateľov prevziať si občianske preukazy s elektronickým čipom a teraz ich zase ultimatívne na základe svojej chyby núti ísť na úrad a nahrať si nové certifikáty? Nemal by podnikateľské prostredie nejakou formou odškodniť?

Peter Kremský: Ano, je to neprijemné, že si štát nesplnil svoje domáce úlohy a musia na to doplácať súkromné firmy. Ľudia, ktorí tento projekt riadia strácajú dôveru, pretože toto je ovocie ich odbornosti a tá zjavne nie je na vysokej úrovni.
Nedôveru vzbudzuje hlavne to, že mesiace neinformovali o spochybnení bezpečnosti certifikátov, tajili to a pritom nútili podnikateľov bezpodmienečne si ich vybaviť. Nakoniec tento problém priznali až pod tlakom médií a keď ho priznali, zrazu do pár dní aj našli riešenie. Budí to podozrenie, že riziko nebrali vážne, čakali že sa vyrieši „samo“ a problémom sa začali vážne zaoberať až vtedy, keď sa stal mediálne výbušným.
To je veľmi nezodpovedné z hľadiska bezpečnosti, právnych dopadov, ale aj z hľadiska dobrej povesti celého tohto projektu. Ľudia nebudú digitalizácii dôverovať a budú sa jej vyhýbať, ak sa budú objavovať takéto škandály, ktoré ich budú presviedčať, že môžu uniknúť dôležité údaje, ktoré môžu zničiť ich celoživotnú prácu.

Biztweet: Elektronizácia štátnej správy celkovo zaostáva. Na ktorých častiach by mal štát zapracovať prioritne?

Peter Kremský: Najmä na vytvorení štátneho cloudu, ktorý zabezpečí, aby ľudia nenosili papiere na úrady. Každý by mal mať svoju zložku v cloude, kde má uložené všetky dokumenty od rodného a sobášneho listu po register trestov, daňové priznania a zdravotné informácie. Keď niektorý úrad niečo potrebuje, môže si to na základe oprávnenia z tej zložky stiahnuť. To isté platí pre firmy. To by bol najväčší praktický prínos digitalizácie, aby ľudí oslobodila, zlepšila ich kvalitu života a dala im viac času na oddych namiesto zháňania papierov po úradoch.

Biztweet: O prepojení databáz úradov tak, aby podnikateľ nemusel chodiť s tým istým dokumentom na viac úradov sa hovorí roky. Teraz vláda túto agendu aspoň rétoricky oprašuje. Myslíte si, že je myšlienka serióznou snahou, alebo len politickou kampaňou?

Peter Kremský: Dúfam, že je to úprimné, aj keď sa zavádzajú skôr pozitívne výnimky, ako správne princípy. Hovorí sa o 4 dokumentoch, ktoré si majú úrady vyžiadať, ťažko povedať prečo len tieto 4, prečo nie aj ostatné. Obávame sa, že to bude len marketingové opatrenie, ktoré sa nakoniec nedotiahne do praxe a občan nebude môcť vyžadovať od úradov, aby ho plnili. Keď bude chcieť niečo vybaviť a úradník mu povie, že mu nefunguje systém, tak občan to radšej pôjde vybehať, aby mal pokoj.

Biztweet: Ako vnímajú malí podnikatelia trináste platy? Bude opatrenie fungovať a zaobíde sa bez škôd medzi podnikateľmi?

Peter Kremský: Väčšina firiem dáva už teraz 13. plat v nejakej forme (70 %), takže až taký zásah by to nemal byť. Väčšina ho však vypláca ako odmenu za dobré ekonomické výsledky, takže ak by to bolo povinné a plošné, mohlo by sa to vypomstiť najmä v čase krízy a viesť k prepúšťaniu.

Čítajte aj:

Sorry, babka, prejedlo sa. Budú penzie aj o 25 rokov?

Start-upy na Slovensku zaostávajú. Ich vplyv je zanedbateľný

Marketing ad hoc? Musíte mať plán

Biztweet: Ďalšou horúcou témou je rast minimálnej mzdy. Ide podľa vás o spravodlivý krok a je správna metodika výpočtu navýšenia tejto platovej zložky?

Peter Kremský: Určite nie, je to marketingové politické opatrenie bez akejkoľvek logiky, napojenia na priemernú mzdu, výkonové ukazovatele ekonomiky. Bolo to ohlásené z prvomájovej tribúny a taká je aj úroveň argumentov a logiky tohto opatrenia. Prudké zvyšovanie minimálnej mzdy môže ohroziť niektoré odvetvia priemyslu a služieb a zvyšovať nezamestnanosť a čiernu prácu v ekonomicky slabých regiónoch. Navyše zamestnanci zo zvýšenia vyťažia menej ako štát. Náklady na prácu budú vyššie o 70 eur, z toho zamestnanec dostane v čistom iba 30 eur, štát a poisťovne na odvodoch a dani zhruba 40 eur.

Biztweet: Pri súčte opatrení vlády to zase vyzerá na pre podnikateľov negatívny výsledok. Čo podľa vás urobil súčasný kabinet z hľadiska podnikania dobre?

Peter Kremský: Zníženie administratívneho zaťaženia, najmä odbúranie pracovnej zdravotnej služby pre 1. a 2. kategóriu, zvýšenie paušálnych nákladov pre živnostníkov, digitalizácia daňovej agendy, novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ako aj obchodného zákonníka. Vcelku sú to však skôr drobné reformy, Slovensko potrebuje radikálne reformy, aby sa pohlo z miesta a zlepšilo podnikateľské prostredie.

Biztweet: V našom poslednom rozhovore ste povedali, že vláde dávate maximálne dva roky. Takmer dva roky odvtedy prešli. Názor na garnitúru a jej zloženie ste prehodnotili?

Peter Kremský: Dva roky zatiaľ neprešli, tie budú začiatkom marca. Ak hľadáme niečo pozitívne, treba povedať že 3 strany vo vláde priniesli aspoň nejaké pozitíva v tom, že tam je určitý tlak a konkurencia, čo prináša aj pozitívne zmeny a snahu pochváliť sa niečím.
V porovnaní s jednofarebnou vládou Smeru, ktorá nemala motiváciu reformovať je to malý posun vpred. Na druhej strane SNS a Most sa rýchlo prispôsobili Smeru v prístupe k riadeniu krajiny - neprehľadnému spravovaniu verejných financií, netransparentnosti a korupčnému správaniu.
Je možné, že to bude viac ako dva roky, hoci taká vládna kríza ako v auguste sa môže objaviť hocikedy a rozbiť vládu za niekoľko týždňov. V každom prípade je dôležité, aby na Slovensku vyrástli politici, ktorí majú pre krajinu dlhodobú víziu, prinášajú riešenia, nielen marketingové heslá, z ktorých sa napokon naplní iba málo.
Slovensko potrebuje inovácie a reformy, ktoré budú zlepšovať podnikateľské prostredie a kvalitu života, aby zastavilo odchod mladých ľudí do zahraničia a vyľudňovanie ekonomicky slabších regiónov. Inak to môže byť ohrozujúce pre fungovanie a existenciu krajiny.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb