Smer stratil baštu. O východ prichádza po viac ako dekáde

Chudík, Raši a Trebuľa majú o čom premýšľať. Sociálni demokrati stratili východné Slovensko, ktoré ovládali takmer 20 rokov.

O baštu Smeru – Prešovský kraj prišiel celoživotný politik Peter Chudík. Mocný muž regiónu, ktorého na koňa posadil ešte Vladimír Mečiar, sedel na stoličke župana neuveriteľných 16 rokov. Napriek veľmi polarizovaným názorom na jeho výsledky bol považovaný za favorita volieb.

Očakávania však nenaplnil. Zrejme aj uspokojenie a podcenenie súperov viedli k nevýraznej kampani, v ktorej sa Chudík zameral iba na osobné útoky voči svojim dlhoročným oponentom. Výsledkom je výrazný preferenčný zisk politika z novej generácie Milana Majerského.

Percentuálne tesnú, no o to horkejšiu prehru zaznamenal Smer v Košiciach. Kraj, v ktorom si trafiky dvadsať rokov rozhadzuje triumvirát Raši – Trebuľa – Paška sa prepočítal.

Pred voľbami bola dohoda jasná. Zdenko Trebuľa, ktorý blokoval župu 12 rokov sa s Richardom Rašim, ktorý uzatvára osemročnicu košického primátorovania dohodol na výmene. Raši mal ako osvedčená tvár zaujať voličov v širšom regióne ako len Košiciach. Trebuľa zas ako skúsený politik prevziať ľavicových voličov v metropole východu.

Čítajte ďalšie komentáre autora:

Hnedá bledne rýchlo. Kotleba v krajoch totálne prepadol

Zeman s Babišom v tichosti ignorujú ústavu

Slovenský Ústavný súd zvládol svoju úlohu

Tesná prehra, ktorú Rašimu pripravilo v prospech Rastislava Trnku pár panelákov na sídlisku, znamená veľký škrt cez rozpočet. Politik, ktorý sa už videl na stoličke župana dokonca pripravil vlastný zákon, ktorý Smeru mal zaručiť dovládnutie na primátorskej stoličke Košíc a prichystal agendu pre svojho zástupcu na primátorskej pozícii pre ďalší rok. Teraz všetko padá a Raši sa bude musieť s Trebuľom dohodnúť na tom, kto pôjde z kola von.

Tvrdú ranu si Smer pripravil sám. Arogantným a prehnane sebavedomým vystupovaním prehliadol horkosť obyvateľstva. Východ už povedal klientelizmu a prostrediu, v ktorom dostávajú zakázky na župe aj v meste iba tie správne firmy, či ľudia, dosť. Ak strana Roberta Fica neprejde sebareflexiou hrozí jej iná dekáda, na akú je zvyknutá. Straty aj v iných krajoch a pád vo vyhlasených baštách totiž naznačujú možné problémy v celoštátnej politike.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope