Marketing ad hoc? Musíte mať plán

Marketingový plán je kľúčovou zložkou podnikania. Bez neho len ťažko odhadnete výsledky vášho snaženia a prídete o motiváciu.

Pre koho vašu službu, alebo produkt vyrábate, ako si tovar kúpi a ako s ním budete pracovať v budúcnosti? Na základné otázky biznisu by ste mali poznať odpoveď ešte predtým, než sa do podnikania pustíte.

Iste nie všetci podnikajú s veľkými marketingovými znalosťami a nie všetci majú na marketingové premýšľanie čas. Na základný marketingový plán si však nájde čas každý. A malá, pre niekoho moderná, vychytávka ušetrí čas v ďalších fázach biznisu. Prinesie aj viac peňazí.

Nezabúdajte ani na pomerne rozšírenú verziu prehratého úspechu. Keď sa v podnikaní darí aj bez plánovania a marketingových aktivít, podnikateľ často stratí motiváciu snažiť sa. Príde uspokojenie a bez marketingového plánu si neuvedomuje, že v prípade riadeného marketingu mohol zarobiť ešte viac.

Marketingový plán taktiež zvýrazňuje zložky firmy, na ktoré by sa mala zamerať. Pomôže spoločnosti nájsť a rozvinúť jej silné stránky, ktoré premenia v konkurenčnú výhodu. Slabiny naopak pomôže zatlačiť a nastaviť pre ne správnu krízovú komunikáciu.

Keď už dlhší čas podnikáte a ste aj pri absencii marketingového plánu úspešní, neznamená to, že môžete zaspať na vavrínoch. Konkurencia sa vašeho úspechu nezľakne. Naopak vy môžete na ich základoch postaviť silnú marketingovú stratégiu, ktorá vás na trhu organicky poženie do pozornosti nových potenciálnych zákazníkov.

Noví zákazníci prirodzene pomáhajú nielen udržiavať úspešné status quo, ale podnik tiež rozvíjať a zvyšovať zisk aj obrat.

Prostredníctvom marketingového plánu a pravidelného plánovania možno odhaliť nedostatky, ktorých sa pri realizácii marketingových aktivít podnikateľ nevedomky dopúšťa a ušetrí tak nielen čas, ale aj peniaze. Aspoň rámcový plán pomáha tiež získať pocit kontroly nad všetkými aktivitami.

Nielen tvrdé dáta, ale aj myšlienkové usporiadania vašej podnikovej stratégie, prinesie jednoduchá definícia základných faktorov vášho podnikania, ktorej sa v marketingovom pláne nevyhnete.

Hoci sa pojmy ako vízie, myšlienky, alebo dlhodobé ciele môžu zdať nejasné a príliš obšírne, práve tie vyhľadávajú potenciálni zákazníci a partneri.

V rámci marketingového plánu narazíte aj na ďalšiu nevyhnutnosť každého podnikania - prípravu SWOT analýzy. Ide o metódu, pomocou ktorej je možné identifikovať silné (ang: Strengths) a slabé (ang: Weaknesses) stránky, príležitosti (ang: Opportunities) a hrozby (ang: Threats).

Čítajte aj:

Dlhodobá spolupráca. Ako požiadať o viac peňazí?

Firemné akcie. Odmena, či trest?

Zamestnanec má byť partnerom. Korporátny prístup je zhubný

Metóda využívaná v marketingu pomáha objektívne vyhodnotiť fungovanie firmy, nájsť problémy alebo nové možnosti rastu.

V dnešnom vysoko konkurenčnom podnikateľskom prostredí sa firma nezaobíde bez analýzy zdrojov predaja. Zďaleka nestačí vedieť, čo chce firma predávať, ale nutné je aj detailne spoznať cieľovú skupinu zákazníkov a kanály, ktorými k nim informácie o produkte dostať.

Ideálne je odlíšiť sa od konkurencie nielen službou, či produktom, ale aj spôsobom jeho predaja. Podľa niektorých štúdií je dokonca kanál predaja produktu ešte dôležitejšie ako produkt sám. Poznať svojho zákazníka, jeho vlastnosti, či návyky je preto v marketingovom pláne jednou z najdôležitejších aktivít.

Keď má vaša firma odbornú klientelu, je zbytočné promovať produkty cez mainstreamové kanály a naopak. Marketingový plán obsahuje body kvantitatívne a kvalitatívne definujúce očakávaný zásah klientov a ich reakcie. Možno vďaka nemu relatívne presne odhadnúť pomer medzi výdavkami na marketing a jeho očakávaným efektom.

Jednoduchý dokument preto, či už pripravený externými odborníkmi, alebo priamo firmou, zjednodušia stratégiu spoločnosti a realisticky nastavia očakávania jej hospodárenia.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb