Vedenie MH Manažment chce odstupné. Ministerstvo zvažuje zásah

Odvolaní šéfovia štátnej akciovky MH Manažment majú nárok na vysoké odmeny. Ministerstvo hospodárstva zvažuje, že zasiahne.

Nesú zodpovednosť za podľa mnohých nemorálnu odmenu za právne zastupovanie advokátskej kancelárie v spore ohľadom vodnej nádrže Gabčíkovo. Stálo ich to dokonca pracovné miesto. Navzdory tomu však členovia vedenia štátnej akciovky MH Manažment nemusia vešať hlavy. Majú nárok na slušné odmeny.

„Vzhľadom na to, že členovia odvolaného vedenia MH Manažment boli v pracovno-právnom vzťahu, majú nárok na odstupné v zmysle pracovnej zmluvy vo výške troch mesačných platov a ďalších troch navyše podľa kolektívnej zmluvy,“ prezrádza Biztweetu hovorca ministerstva hospodárstva, ktoré je za MH Manažment zodpovedné, Maroš Stano.

Pre odvolaných šéfov MH Manažmentu tak môže ísť o sladký koniec ďalšieho bodu ich kariéry. Napríklad predseda predstavenstva štátnej akciovky Branislav Bačík, ktorý vo funkcii ako nominant Smer-SD sedí už pár rokov a vlani zarobil cez 61 tisíc eur priznaného príjmu, si tak smie prilepšiť o viac ako 10 tisíc eur. Podobne sú na tom ďalší členovia odvolaného vedenia.

Odstupné im však zatiaľ vyplatené nebolo a ministerstvo hospodárstva zvažuje intervenciu. Právna kancelária advokáta Radomíra Bžána sa totiž na Slovensku postarala o rozruch. Za úspech v spore s talianskou energetickou spoločnosťou Enel si firma, ktorá zastupovala štát faktúrovala na ministerstve hospodárstva 64 miliónov eur.

Predmetom sporu, v ktorom právna kancelária uspela, bolo rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave, ktoré konštatuje, že štátny podnik Vodohospodárska výstavba v roku 2006 nemal podpísať zmluvu na zabezpečenie prevádzky vodnej elektrárne Gabčíkovo so Slovenskými elektrárňami, ovládanými v tej dobe talianskou firmou Enel, ale namiesto toho mal usporiadať tender.

Ministerstvo hospodárstva na základe tohto verdiktu v roku 2015 prevzalo vodnú elektráreň. Bývalý majoritný akcionár, na ktorého tričko išli náklady súvisiace s kontroverzným krokom vlády sa potom obrátil na viedenskú arbitráž, kde po štáte žiadal odškodné vo výške 588,2 milióna eur. Neuspel.

Žiarivý úspech štátu však čoskoro zatienili informácie medializované prostredníctvom opozičných politikov. Právna kancelária patriaca Radomírov Bžánovi, faktúrovala za víťazstvo v právnom zápolení 64 miliónov eur.

Čítajte aj:

Falošná úradníčka ponúkala prácu na ministerstvách

TA3 porušila zákon. V Téme dňa zámerne „zničila“ Matoviča

Štát pritvrdzuje v nelegálnej práci. Agentúry sú však stále vynaliezavejšie

Zárobok za niekoľko mesiacov práce by, pre porovnanie, urobil z Radomíra Bžána tretieho najbohatšieho právnika v USA a na prípade by zarobil viac než si pripísali zatiaľ úspešní právnici zastupujúci Moskvu v kauze Jukos.

Astronomická odmena a následný tlak verejnosti nakoniec nenechali chladným ani ministra Petra Žigu. Za nevýhodnú zmluvu na právne služby vinil vedenie štátnej firmy MH Management, ktoré vzápätí odvolal.

Radomír Bžán, spájaný s exministrom dopravy vládneho Smeru Jánom Počiatkom, na mediálnu búrku reagoval zmenou výšky požadovanej odmeny. Za víťazstvo v kauze Gabčíkovo razom požadoval "len" 17,6 milióna eur.

Minister Peter Žiga už na tlačovej konferencii povedal, že rieši možnosť, že zmluvu s advokátskou kanceláriou zneplatní. Advokát Bžán naopak hrozí, že trenice o odmenu ohrozia tiež preplatenie súdnych nákladov viedenskej arbitráže.

Zmluvu uzatváral ešte Fond národného majetku, v centrálnom registri zmlúv však nezverejnil prílohu, kde majú byť uvedené podmienky odmeny. Zmluvu s Bžánom podpísal vtedajší šéf fondu a bývalý poslanec Smeru Branislav Bačík. V súčasnosti riadi nástupnícku organizáciu MH Manažment, ktorá platnosť zmluvy obhajuje. V reakcii na kontroverznú odmenu za Gabčíkovo vláda zvažuje uzákoniť stropový limit pre výšku budúcich odmien za externé právne služby.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope