Pavol Mirossay: Vybudovali sme sektor, ktorý tu predtým neexistoval

Dnes Košice ponúkajú atmosféru malého-veľkého mesta, s dostatkom príležitostí a slušného platového ohodnotenia. V niektorých prípadoch sú dokonca platy vyššie ako v Bratislave. Výkonný riaditeľ Košice IT Valley Pavol Mirossay v rozhovore pre Biztweet.

Biztweet: Tento rok oslavuje košický IT klaster desať rokov existencie. Je význam a funkčnosť organizácie taká, v akú ste pri zakladaní dúfali?

Pavol Mirossay: V roku 2007, keď sa klaster zakladal, bola na východe Slovenska úplne iná situácia. IT sektor tu prakticky neexistoval, veľa absolventov odchádzalo na západ Slovenska alebo do zahraničia. V tom čase tu však existoval potenciál, ktorý sa zakladatelia rozhodli využiť. Dôležitým faktorom bol aj príchod prvých zahraničných IT investorov. Bolo však potrebné zmeniť smerovanie mesta a rozbehnúť aktívnu spoluprácu s univerzitami. Dnes sa situácia zmenila aj v tom, že pracovný trh už neponúka toľko kvalifikovanej pracovnej sily. Z tohto dôvodu je význam našej organizácie ešte väčší.

Biztweet: Čo sú podľa vás hlavné úspechy Košice IT Valley v poslednom desaťročí?

Pavol Mirossay: Podarilo sa toho naozaj veľa. Keď sme pred desiatimi rokmi mohli hovoriť o 1000 pracovných miestach v IT sektore, dnes je to viac než 10 000. Je to enormný nárast. Košice sa dostávajú na mapu Európy a čoraz viac investorov zvažuje svoj príchod práve do tohto regiónu.

Biztweet: Naopak, kde podoba klastru zaostáva za vašimi očakávaniami v minulosti?

Pavol Mirossay: Ešte stále máme medzery v aktívnejšej spolupráci, jednak medzi firmami, ale aj regionálnymi inštitúciami. Želám si, aby naša spolupráca s mestom alebo krajom bola ešte intenzívnejšia. Dnes je na veľmi dobrej úrovni, no keď chceme držať krok so svetovými IT mestami, musíme sa zlepšiť aj v tomto smere.

Biztweet: Koľko firiem je v súčasnosti členmi organizácie a jednáte s novými záujemcami?

Pavol Mirossay: Dnes tvorí Košice IT Valley 46 členov. Medzi nimi sú zastúpené ako regionálne inštitúcie, tak aj školy a firmy. Aktívne sa nesnažíme umelo zvyšovať počet členov, sme však otvorení komukoľvek, kto má záujem o rozvoj regiónu východného Slovenska.  

Biztweet: Čo košické IT Valley ponúka firemným členom?

Pavol Mirossay: IT Valley stálo pri zrode mnohých firiem, ktoré tu v súčasnosti pôsobia. Spoločnými silami sme vybudovali sektor, ktorý tu predtým neexistoval. Dnes je situácia, kedy zápasíme s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Na to, aby sme tu tento sektor mohli udržať, musíme ešte intenzívnejšie spolupracovať. Otázka teda nestojí tak, čo z toho budeme mať, ale aké to pre nás prináša riziká, keď nebudeme spolupracovať a spoločne sa snažiť o rozvoj tohto regiónu. Naše aktivity majú efekt z dlhodobého horizontu.

Čítajte aj:

iPhone: Príbeh ekonomickej revolúcie

Technologický luxus. Prišiel koniec smartfónového rovnostárstva?

Muskov elektrický sen živí len viera investorov

Biztweet: Aké spolupráce so vzdelávacími inštitúciami sú kľúčové?

Pavol Mirossay: Kľúčová je pre nás intenzívna spolupráca s univerzitami. Bez toho si neviem predstaviť žiaden pokrok. Inovácie vo svete nevznikajú iba vo firmách, ale práve v spoločných pracoviskách s univerzitami. Pred nedávnom sa v areáli Technickej univerzity v Košiciach otvorila nová budova Technicom, kde už sú zárodky takejto spolupráce. Som z toho nadšený a verím, že do budúcnosti ich bude ešte viac.

Biztweet: Aký je počet zamestnancov firiem združených v Košice IT Valley a chystá sa rozširovanie tohto počtu?

Pavol Mirossay: V IT sektore v Košiciach dnes pracuje viac ako 10 000 zamestnancov. Bolo by fajn dívať sa na to tak, aby toto číslo neustále rástlo, nám však ide hlavne o ich transformáciu. Prinášať vyššiu pridanú hodnotu a inovácie. Z tohto pohľadu by sme tu chceli mať 10 000 ľudí, ktorí budú mať vyššiu senioritu. .

Biztweet: Kde je podľa vás limit počtu pracovníkov v IT v regióne. Pri akom počte by prišlo k nárazu na prezamestnanosť a pokles kvality?

Pavol Mirossay: V Európskej únii dnes chýba viac ako 200 000 IT odborníkov, preto je veľmi ťažké hovoriť o nejakom limite. Ešte stále veľmi veľa šikovných ľudí z východného Slovenska pôsobí v Bratislave alebo v Čechách. Stále majú možnosť vrátiť sa späť. Samozrejme nepodarí sa nám presvedčiť všetkých. Dnes Košice ponúkajú atmosféru malého-veľkého mesta, s dostatkom príležitostí a slušného platového ohodnotenia. V niektorých prípadoch sú dokonca platy vyššie ako v Bratislave.

Biztweet: V poslednom čase sa do projektu zapája veľa prešovských firiem, chcete sa v regióne naďalej rozširovať?

Pavol Mirossay: Členmi Košice IT Valley je aj mesto Prešov a dokonca aj mesto Poprad. Chceme rozvíjať IT sektor v celom regióne východného Slovenska. Ten trpí nedostatkom cestnej infraštruktúry, čo veľmi sťažuje príchod nových investorov z iných sektorov. Naopak, pre IT vám stačí dobré letecké spojenie, ktoré z košického letiska máme a kvalitné pripojenie na internet. Práve z tohto dôvodu by sme radi východ Slovenska rozvíjali týmto smerom.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb