700 dní bez Ruska. Ukrajina naďalej s plynom zo západu

Ukrajina je už viac ako 700 dní bez priameho energetického vplyvu Ruska.

Pre konflitky s Ruskom krajina začala vďaka diplomatickým vzťahom rozvíjať obchodnú energetickú spoluprácu hlavne so Slovenskom, Maďarskom a Poľskom. Jedným z hlavných partnerstiev je dohoda na odbere plynu cez slovenské siete spoločnosti Eustream.

Ruský plyn preteká cez ukrajinské plynovody iba tranzitom do západoeurópskych krajín. Podľa údajov štátnej firmy Ukrtransgaz z 28. októbra, západní dodávatelia dodali Ukrajine v jeden deň viac ako 37 tisíc metrov kubických plynu. V ten istý deň ukrajinský prevádzkovateľ plynovodu uviedol, že takmer 12 miliárd kubických metrov tejto suroviny bolo zhromaždených v 12 podzemných vodných nádržiach.

Ukrajina chce týmito vyhláseniami cez agentúru Interfax dávať najavo, že je na prichádzajúcu zimu pripravená lepšie ako tomu bolo v minulých rokoch, kedy vrcholila kríza na východe krajiny.

Čítajte aj:

Slovensko s plnými zásobníkmi. SPP sa s predstihom pripravil na zimu

Eustream s rekordom. Ohrozuje ho však Putin a Fico

ÚRSO stále nemá poistku pre ceny energií

Východoeurópsky štát chce naďalej jednať s Ruskom o možnej obnove priamych dodávok plynu z východu. Odmieta však prijať aktuálne podmienky Rusov, ktoré okrem iného počítajú so splatením nepriznaných dlhov.

"Po skončení zmluvy v roku 2019 chceme revolučnú zmenu v organizácii tranzitu plynu s Európskou úniou," povedal ukrajinský prezident Petro Porošenko. Dáva tak najavo, že v budúcnosti počíta hlavne s rozvojom spolupráce so západnými štátmi. Je si vedomý vyhlásení Ruska, ktoré chce výstavbou plynovodu Nord Stream 2 obísť územie Ukrajiny. Štátne kapacity by tak slúžili hlavne ako skladisko plynu pre západnú Európu.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope