Envirorezort pripravuje prísnejšie pravidlá pre Fortischem

Ministerstvo životného prostredia chystá nové pravidlá pre vypúšťanie odpadovej vody z Hoffmannovho Fortischemu do rieky Nitra.

Rezort Lászla Sólymosa podlieha niekoľko mesiacov kritike pre údajnú nečinnosť pri alarmujúcich zisteniach o kvalite vody v rieke Nitra. Tá patrí k najznečitenejším v Európe a niektoré jej rybie druhy dokonca pre kontamináciu ohrozujú ľudské zdravie.

Kritiku chce rezort zastaviť úpravou podmienok pre vypúšťanie odpadových vôd do rieky Nitra.

„V novom povolení na vypúšťanie odpadových vôd by mali byť stanovené ukazovatele znečistenia tak, aby sa dosiahol dobrý stav vôd v rieke Nitra a to tým, že sa bude eliminovať respektíve znižovať prítomnosť znečisťujúcich látok vo vypúšťaných odpadových vodách,“ popisuje pre Biztweet opatrenia hovorca ministerstva životného prostredia Michal Lukáč.

Hoci podozrenie z nadmerného znečisťovania smeruje k viacerým vinníkom, zistenia organizácie Greenpeace hovoria hlavne o znečistení, ktoré do rieky vypúšťa spoločnosť Fortischem, ovládaná finančníkom Mariom Hoffmannom.

Čítajte aj:

AMERIČANIA POŽIADALI O POVOLENIE TROCH VÝSKUMNÝCH VRTOV NA SEVEROVÝCHODE SLOVENSKA

Projekt J&T v centre Prahy poburuje. Chcú zlikvidovať park pri Pařížskej

Slovenská ekológia. V Námestove rozšíria skládku odpadov

Vzorky odhalili široké spektrum prchavých organických látok. Skoro polovicu tvoria halogénové prchavé organické látky, ktoré sú jedovaté a mnohé z nich vyvolávajú rakovinové ochorenia. 

„V súčasnej dobe prebieha na Okresnom úrade, odbore starostlivosti o životné prostredie v Prievidzi vodoprávne konanie vo veci vypúšťania odpadových vôd z predmetnej spoločnosti do rieky Nitry,“ hovorí Michal Lukáč.

Chemická spoločnosť, ktorá na otázky neodpovedala, dlhodobo odmieta spájanie znečistenia rieky s jej menom. Nielen ochranári však práve ju považujú za hlavného znečisťovateľa. Po vyvodení zodpovednosti volá napríklad mesto Partizánske.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope