Metrostav má pre Košice problém. Slovensko však ostáva prioritou

Metrostav je pre stavbu urgentného príjmu v Košiciach v problémoch. Naďalej však súperí aj o verejné zákazky.

Projekt urgentného príjmu košickej fakultnej nemocnice L.Pasteura v Košiciach v roku 2014 vyhrala český titul "Zahraničná stavba roka". Dnes stojí slovenských daňových poplatníkov desiatky miliónov eur a na dodávateľov Metrostav a B Braun vrhá tieň.

A to nielen čo sa týka reputácie. Firmám kvôli podozreniu z predraženia hrozí, že prídu o možnosť uchádzať sa o slovenské verejné zákazky. Protimonopolný úrad totiž ešte v roku 2014 udelil všetkým účastníkom zákazky výstavby urgentného príjmu v Košiciach zákaz účasti vo verejnom obstarávaní po dobu troch rokov. Dôvodom je údajný kartel. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné. Vo veci prebieha súdny proces na Krajskom súde v Bratislave.

Košickú zákazku sprevádzali od začiatku rôzne podozrenia. Súťaž na výstavbu urgentného príjmu vyhralo konzorcium PKB Invest - Metrostav. Ešte v tom istom roku začala polícia vyšetrovať údajné manipulácie tendra, avšak vyšetrovanie zastavila.

V podmienkach pre vyhlásenie súťaže, ktorú pre nemocnicu pripravila firma Pro Tender bolo vyhlásenie maximálne 2 súťaží na projekt. V rámci jedného tendra preto museli byť obstarávané stavebné práce aj zdravotnícke vybavenie urgentného príjmu naraz.

Po vyšetrovaní úradu pre verejné obstarávanie sa prišlo na to, že išlo o diskriminačné kritéria a nemocnica musela vrátiť 25 percent európskej dotácie, teda 6,6 milióna eur.

Konzorcium PKB Invest a Metrostav zvíťazilo s ponukovou cenou zákazky približne 27 miliónov eur. Dodatky sumu navýšili o ďalší milión. Podozrenie vyšetrovateľov smerovalo k tomu, že realizátor projektu zámerne navyšoval cenu najmä dodaného zariadenia. To mala Metrostavu dodať ďalšie česká firma B Braun.

Čítajte aj:

HB Reavis hrozí Česku súdom. Štát zvažuje stopku pražského projektu

MSM Martin pomohla dodať zbrane do vojenského konfliktu

Vincko na prechádzke. Koho pustil Harabin na slobodu?

„My ani naši investori to nevnímame tak, že by sme sa dostali do problémov. Tá vec sa totiž týkala nestavebnej časti kontraktu, za ktorú bol plne zodpovedný náš subdodávateľ. Išlo o prístroje, ktoré mali byť ponúkané a dodané za neprimeranú cenu. Naša ponuková cena vychádzala z ponuky nášho subdodávateľa, ku ktorej sme si pripočítala realizačnú a administratívnu réžiu. Pre vašu predstavu, táto suma sa pohybuje vo výške maximálne dvoch percent,“ hovorí v rozhovore pre Biztweet obchodný riaditeľ Metrostavu Milan Veselský.

Podozrenie z predraženia však v decembri 2016 začal riešit Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF). Ten konštatoval, že Metrostav dodával zdravotnícke zariadenia cez dvoch subdodávateľov, čím cenu dodávky techniky navýšil minimálne o 60 percent. Ako OLAF uviedol vo výročnej správe, úrad odhalil fiktívne firmy, ktoré umelo zvýšili výslednú cenu.

Metrostav tieto podozrenia odmieta. Napriek tomu však OLAF Európskej komisii odporučil, aby od košickej nemocnice a teda štátnej kasy požadovala vrátenie i zvyšku dotácie - teda 11 miliónov eur. Podľa európskeho úradu proti podvodom Slovensko vedie rebríček chybných žiadostí o podporu z eurofondov. Vlani kvôli tomu muselo vrátiť až 13 percent dotácií.

Metrostav sa napriek stále neukončeným sporom nebráni označovať Slovensko za prioritu. Trh pod Tatrami je pre firmu naďalej jedným z najziskovejších. „V budúcnosti plánujeme na Slovensku efektívnejšie využiť svoj potenciál s cieľom zväčšiť podiel na trhu. V súlade s týmito cieľmi plánujeme účasť ako v súkromných tak verejných zákazkách,“ dodáva Veselský.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope