Ja robotroll: Pobaltské krajiny pod paľbou fiktívnych twitterových účtov Kremľu

Robotrolling mohol byť kedysi zábavnou cestou, ako znepríjemniť život na sociálnych sieťach svojim priateľom, ale teraz spôsobuje predčasné vrásky bezpečnostným analytikom na celom svete.

 

Dva z troch Twitterových účtov, ktoré píšu v ruštine o prítomnosti NATO vo východnej Európe, nie sú skutoční ľudia, ale roboty. Takzvané kontá botových účtov sú umelo vytvorené falošné účty v sociálnych sieťach, ktoré generujú automatizovaný obsah na tému a v jazyku, ktorý si zvolili ich tvorcovia.

Zo štyroch krajín, ktoré sa zúčastnili prieskumov v najnovších štúdiách strategického komunikačného centra NATO - Estónsko, Litva, Lotyšsko a Poľsko - Estónsko a Lotyšsko, je najčastejším cieľom útoku hoaxových robotov.

Väčšina robotov v ruskom jazyku bola aktivovaná v máji a júli v čase najväčšieho vojenského cvičenia NATO. Obsah generovaný robotmi vyvrcholil, keď západné vojenské jednotky prišli do Pobaltia.

Trollerský obsah bol najintenzívnejší v Estónsku. Najčastejšie sa diskutovalo o príchode britských vojsk, lietadlách USA F35 a niekoľkých vojenských cvičeniach.

Ruskojazyčný twitterový priestor pracuje na inom princípe ako v ostatných krajinách. Jednou z najšpecifickejších vlastností je vysoká miera koordinácie medzi skupinami obsahových účtov. V ruskojazyčnom priestore možno vidieť desiatky identických obsahov účtov v rovnakom čase.

Čítajte aj:

Varšava chce Berlínu vystaviť účet za druhú svetovú. Putin si medlí ruky

Vykopali vojnovú sekeru a nevedia ju zakopať späť. Európa zbytočne provokuje Rusko

Konstantin Jacoby: 70 rokov späť – čo Rusko dlhuje Ukrajine

Druhou pozoruhodnou črtou ruských účtov na Twitteri je ich dlhá životnosť. Napriek tomu, že v anglickom jazykovom virtuálnom priestore sú falošné účty zakázané do niekoľkých dní, väčšina ruskojazyčného priesotoru bola založená v rokoch 2011-2012. To znamená, že ich hyperaktívne správanie bolo tolerované v sociálnych sieťach už viac ako päť rokov.

Jedným možným vysvetlením tejto situácie je, že ruskí správcovia neplnia svoje kontrolné úlohy na sociálnych sieťach tak zodpovedne ako ich západní kolegovia. Tolerujú alebo zámerne ignorujú vzorce správania typické pre falošné účty, ktoré by normálne viedli k zrušeniu účtu.

Vo svete, kde autoritárske režimy ako Čína, Turecko a Rusko kontrolujú a ovplyvňujú verejné a súkromné médiá, sociálne médiá poskytujú alternatívny zdroj informácií a platformu, kde ľudia môžu verejne a slobodne vyjadrovať svoje názory. Avšak schopnosť Twitteru vykonávať túto funkciu bude ohrozená, ak množstvo falošných správ a príspevkov prevažuje nad skutočným obsahom.

Adéla Klečková

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope