Technologický luxus. Prišiel koniec smartfónového rovnostárstva?

Po internetoch dodnes kolujú legendy, že ak hodíte svoj Galaxy Note 7 od Samsungu do svojej práčky od Samsungu, odrovnáte tým celú dedinu. Pravda, tieto explozívne posmešky sú staré. Sú aj tak trochu lacné. No aj tak im ťažko odolať.

Už len pre ilustráciu toho, ako úspešne sa u kórejského výrobcu dokázali s problémom vybuchujúcich zariadení popasovať. Poctivo uznali chybu, identifikovali problém a produkt po neúspešnom pokuse o nápravu stiahli z trhu úplne. Prehltli finančnú aj reputačnú stratu. A po roku – na prekvapenie mnohých – to skúsili znovu. Mimoriadne úspešne. Tohtoročný Galaxy Note 8 patrí medzi úplnú špičku na trhu.

Tento príbeh ale nie je o technologických čačkách. Tento príbeh je o cene. Pretože s cenovkou blízkou tisícke eur patrí Note 8 medzi úplnú špičku na trhu aj v tomto ohľade. Samsung tým len potvrdil (a Apple sa čoskoro pridá), že tento rok sa naprieč ponukami najväčších výrobcov opäť raz rodí kategória superdrahých smartfónov.

Nie je to až tak úplne šokujúce. Samsung a Apple výrazne dominovali trhu… až pokým na nich nezačala tlačiť konkurencia. Tá im rýchlo a citeľne ukrojila z trhového koláča aj zo ziskov. Podľa dát poradenskej spoločnosti IDC mali spomínaní dvaja lídri dokopy 36-percentný podiel na trhu so smartfónmi. Rok predtým to bolo 49 percent. Skrátka, trh so smartfónmi je poslednou dobou presýtený. Obzvlášť to platí pre segment drahých zariadení.

Pritom nezabúdajme ani na to, že „zdola“ trhom zamiešali aj relatívne noví čínski výrobcovia. Vďaka inovatívnym biznis modelom narušili dlho zavedený pomer kvality a ceny – oproti vlajkovým lodiam luxusných značiek dokážu ponúknuť porovnateľnú kvalitu za polovičnú či dokonca nižšiu cenu. Trik spočíva v tom, že napríklad Xiaomi na rozdiel od konkurencie nastavuje svoje marže len tesne nad výrobné náklady. Pre porovnanie – opačným extrémom je tradičný model Applu, ktorý si marže na svoje smartfóny drží stabilne okolo 40 percent. Xiaomi teda začína s minimálnou maržnou, no svoje telefóny drží na trhu dva roky – u konkurencie je pritom zvyčajný ročný cyklus predstavovania nových modelov. Keďže náklady na výrobu komponentov postupne klesajú, často až na desatinu tých pôvodných, marže Xiaomi postupne, no výrazne, rastú. Namiesto na začiatku životného cyklu telefónu tak firma zarába na jeho konci.

V lacnom segmente sa ale inak zarába len ťažko. Drahý segment začína byť povážlivo presýtený. Zároveň platí, že zaujímavý podiel zákazníkov požaduje vysokú kvalitu a sú ochotní za ňu aj kvalitne zaplatiť. Obrázok pomôžu dotvoriť dáta z prieskumov IDC. Ešte pred piatimi rokmi si viac ako polovica zákazníkov kupovala zariadenia v cenovom rozmedzí 200 až 600 dolárov. Dnes si výrazná väčšina zákazníkov kupuje buď veľmi lacné, alebo veľmi drahé smartfóny.

Samsung a Apple z toho vyvodili logický záver. Rozhodli sa staviť na svojich skalných fanúšikov. A na to, že im dokážu predať drahšie zariadenia ako ktorýkoľvek iný výrobca. Tým sa dostávame späť ku Galaxy Note 8, ktorý je vlajkovou loďou tohtoročnej rady smartfónov Samsungu. S aktuálnou cenovkou v okolí tisícky eur je zhruba o desať percent drahší, než vlaňajší model. Bonus pre zákazníkov: nepodlieha samovznieteniu.

Čítajte aj:

Muskov elektrický sen živí len viera investorov

Odpočúvaniu telefónov napomáha aj protokol zo 70-ych rokov

Medzi odporúčané ubytovanie pre Moslimov sa dostali aj slovenské hotely

Apple však k 10. výročiu predstavenia pôvodného iPhonu chystá svoje vlastné prekvapenie. Technicky inovatívne. A cenovo tiež. Očakáva sa, že nový model iPhonu bude začínať s cenou aspoň o 10 percent vyššou ako začínala najlepšia rada vlaňajších smarfónov iPhone 7 Plus.

Iste, oboch výrobcov môžeme podozrievať, že sa pokúšajú obnoviť povesť svojich zariadení ako statusových symbolov. Nie je to celkom ono, ak si rovnaký iPhone ako Donald Trump či Arnold Schwarzenegger môže dovoliť ďalších 100 miliónov ľudí. Ale je v tom aj o kus viac ako naháňanie nekresťanských marží.

Zákazníci sa v posledných rokoch zvyknú pravidelne a hlasno sťažovať na nedostatok inovácií. Majú pravdu. Smartfón – a technológie, ktoré v súčasnosti využíva – sú v tomto bode značne vyspelé. Prichádzať každý rok s výraznými novinkami, ktoré zároveň aj nadchnú zákazníka, je tak čoraz ťažie. A hlavne čoraz drahšie. Nové, väčšie, ostrejšie a energticky menej náročné displeje. Výkonnejšie procesory a grafické čipy. Kvalitnejšie fotoaparáty. Bezdrôtové nabíjanie. Nové senzory. To všetko výrazne zvyšuje už samotné výrobné náklady. Nezabúdajme ani na výdatne rastúce náklady na výskum a vývoj. Rast cien je tak trochu nevyhnutný.

No nie je to nevyhnutne zlá správa. Oživenie kategórie superdrahých smartfónov je osožný počin. Bez ohľadu na rodinný rozpočet. Kombinácia boľavej cenovky a a frakcie zákazníkov, ktorí ju znesú, má potenciál zaplatiť vývoj nových technológií, dostať ich na trh a stlačiť ich ceny. Aby sa nové a zaujímavejšie, technológie mohli o rok či dva neskôr dostať aj do lacnejších zariadení. Alebo aspoň do tých menej drahých. Koniec smartfónového rovnostárstva. To je vo veľkej schéme vecí tá skutočná cena za opätovné naštartovanie inovácií.

 

Tomáš Púchly, analytik Nadácie F. A. Hayeka

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope