Varšava chce Berlínu vystaviť účet za druhú svetovú. Putin si medlí ruky

Poľská vláda sa pokúša opätovne otvoriť historický spor o reparácie, ktoré Nemecko muselo zaplatiť po druhej svetovej vojne. Podľa odhadov poľských médií môže novovzniknutá suma vlády dosiahnuť 10 miliárd zlotých.

 

Príbeh, ktorý je na prvý pohľad politicky bizár, má tiež dôležitý politický presah. Rastúci konflikt medzi Berlínom a Varšavou nie je v záujme Európy. Vzhľadom na rastúce napätie medzi ním a Kremľom zas Poľsko zúfalo potrebuje každého spojenca. Podľa poľskej vlády má Varšava stále plné právo požadovať náhradu z Nemecka za druhú svetovú vojnu.

Prípad odškodnenia sa vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) pokúsila otvoriť ešte v roku 2004. V tom čase žiadali od Berlína približne 100 miliárd dolárov. Podľa odhadov poľských médií by sa však požadovaná suma teraz mohla zvýšiť o dve ďalšie nuly.

Nechávame minulosť ... Pred sebou?

Návrh prišiel od člena vládnej strany Arkadiusza Mularczyka. Podľa neho sú poľské požiadavky opodstatnené, pretože neexistuje žiaden oficiálny dokument, v ktorom by sa Varšava vzdala svojho práva na náhradu škody písomne.

Komunisti obsadili Poľsko, pred viac ako 60 rokmi, verejne odmietali akúkoľvek ďalšiu povojnovú kompenzáciu z rozdeleného a čiastočne komunistického Nemecka. Podľa PiS však bolo toto vyhlásenie vykonané nelegitímnym režimom, a preto neplatné.

Členovia PiS sa zaoberali svojimi myšlienkami už v roku 2004. Využili svoj vplyv v poľskom parlamente a tlačili vládu, aby znovu otvorila otázku nemeckých reparácií a poslala oficiálnu žiadosť do Berlína. U vtedajšej vlády ale nepochodili.

O Rusku a medzinárodnom práve

Ak chce Varšava opätovne otvoriť otázky minulosti, naďalej treba premýšľať nad tým, prečo sa zameriava len na Nemecko.

Počas komunistickej okupácie muselo Poľsko, rovnako ako zvyšok východného bloku, platiť Sovietom pravidelný desiatok. V prípade Poliakov to boli platby za uhlie, ktoré Sovietsky zväz kúpil od svojej podriadenej krajiny iba za desatinu reálnej hodnoty. V rokoch 1945-1953 takto Moskva zarobila približne 836 miliónov amerických dolárov.

Hoci sa celá situácia na prvý pohľad podobá najpolitickejšiemu bizáru, určite by sa nemala podceňovať. Ide o nebezpečnú politickú hru.

Čítajte aj:

Sever proti juhu. Trump rozdúchal vojnu amerických ideových svetov

Talianske upratovanie: ozdravenie, či kopanec bankovej únii?

Ekonomický kolaps venezuelského socializmu v priamom prenose

PiS sa snaží rozrušiť inak veľmi proeurópsku poľskú spoločnosť. Vládna strana sa snaží prebudiť protieurópske sentimenty, ktoré sa v najvhodnejšom momente môžu stať zámienkou pre rokovania o vystúpení Poľska z Euopskej únie.

Tým by PiS na čele s Jaroslavom Kaczynskim získala neobmedzenú moc pri riadení krajiny a osud liberálnej demokracie tak, ako ju poznáme, by bol pre nášho severného suseda raz a navždy spečatený.

Na druhej strane však vláda stavia akékoľvek opozičné hlasy do veľmi zložitého postoja. Zatiaľ čo výzva na odškodnenie môže chrániť národné záujmy v očiach voličov, kritická opozícia môže ľahko získať označenie "protipoľských spolupracovníkov".

Preto krok PiS prináša popularitu strane Beaty Szydlovej a zároveň škodí miernej proeurópskej opozícii. Stručne povedané, dve muchy jednou ranou.

Keď sa dvaja hádajú, Putin sa smeje

Varšava tiež veľa riskuje. Vzhľadom na rastúce napätie s Ruskom nie je rozumné otvoriť druhú vojnovú frontu s Nemeckom. Ak chce Poľsko stabilizovať narastajúci ruský tlak, malo by sa snažiť posilniť svoje spojenectvá.

Na druhej strane, aj v prípade Európy, konflikt s Poľskom nie je priaznivý. EÚ potrebuje štát, ktorý chráni jej strategicky významné vonkajšie hranice, a je silným a spoľahlivým partnerom.

V reakcii na ostrú mediálnu kritiku poslanec Mularczyk žiadal poľských novinárov o vysvetlenie, v prospech koho uprednostňujú vzťah s Nemeckom. Opačnú otázku by si však mohol položiť sám.

 

Adéla Klečková

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope