Koaličná kríza ako hrozba. Netešte sa predčasne

Výpoveď koaličnej zmluvy znie bombasticky. Negatívne riziká, ktoré vyvoláva však prevažujú pozitíva.

Po dovolenkovom oddychu sa Andrej Danko vrátil na Slovensko vo forme. Povzbudený slnečnými lúčmi a úspechmi konzervatívnych populistov v okolitých krajinách vytiahol do boja. Rozhodol sa vypovedať koaličnú zmluvu a prerušiť politickú uhorkovú sezónu.

Darí sa mu to znamenite. Na jeho krok sú neobvyklé mediálne odozvy a šancí prezentovať sa, ktoré sú mu podľa jeho slov dlhodobo odopierané, má až habadej.

Zatiaľ toho nepovedal veľa, ale aj z toho mála je jasné, že bude chcieť politicky zarobiť. Iste, logicky. Rešpekt však vzbudzuje obdobie, v ktorom jeho snaha prichádza.

Zrejme križiacka výprava poľských nacionalistov, ktorých obdivuje, povzbudila Danka k ataku na pozíciu lídra ľavicového spektra voličov. Snaha vyjednať lepšie pozície vo vláde je evidentná. Dankov recept naviac zabije viac múch jednou ranou.

V čase, kedy Dankove ministerstvo školstva hulvátskym štýlom poškodilo reputáciu Slovenska v Európskej únii a v dobe, kedy sa ukázalo, že Dankova SNS sa nijako nelíši od SNS Jána Slotu, funguje vypovedanie koaličnej zmluvy ako liek národniarov.

Čítajte ďalšie komentáre autora:

Americký sen trafikanta Ľubomíra Jahnátka

Vrece zemiakov ministrom. Plavčan je vrcholom farizejstva

Lásky kapitána Danka. Vzor našiel v palici

Nielenže prekryjú korupčný mechanizmus, ktorý na ministerstve školstva arogantne vytvorili, ale Danko môže na jednaniach o budúcnosti koalície zarobiť. Výsledkom bude pravdepodobne exemplárne odvolanie Petra Plavčana z vlády, vyvážené omnoho hodnotnejšími aktami.

Pokojne sa môže stať, že SNS paradoxne získa ďalšie ministerstvo. Hodnotné by však mohlo byť aj ponechanie imunity korupčníkom na ministerstve školstva, či prižmúrenie očí koaličných partnerov na ministerstve obrany, kde sa bude nakupovať nie za 600 miliónov, ale dve miliardy eur.

Kosť pre nainvých voličov zrejme prevezme podobu sociálneho balíčka, či garantovaných trinástych platov s podpisom Andreja Danka.

Preto nie, ani neprajníci aktuálnej vlády sa nemajú z čoho radovať. Súčasná koaličná kríza ich zrejme vyjde draho. A úprimne, aj keby vláda padla, na to, čo by ju nahradilo možno čakať iba so zaťatými zubami.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope