Krúpa v Bruseli žaluje General Electric. Pre údajne nedovolenú podporu

Arca Capital slovenského podnikateľa Pavla Krúpu podala sťažnosť k Európskej komisii. Nepáči sa jej podpora skupiny General Electric v Česku.

Sťažnosť bola podaná z dôvodu podozrenia Arca Capital z nedovolenej verejnej podpory poskytnutej skupine General Electric pri odkúpení ziskovej časti spoločnosti Agrobanka v roku 1998.

„Čo sa týka aktuálneho stavu riešenia tejto veci zo strany Európskej komisie, rokujeme so zástupcami, dopĺňame informácie. Tie, ktoré mala komisia k tejto veci k dispozícii pred podaním našej sťažnosti, boli zjavne skreslené a nekompletné. Verdikt očakávame v rádoch mesiacov,“ konštatuje pre Biztweet hovorkyňa skupiny Barbora Hanáková.

Jednou z kľúčových vecí v tejto kauze má byť tendrová dokumentácia, ktorá ale nie je verejne dostupná a ktorou disponuje Česká národná banka.

V rámci procesu privatizácie Agrobanky v roku 1998 odkúpila skupina GE ziskové časti Agrobanky podľa Arcy za veľmi nízku cenu 304 miliónov korún. Zároveň tým GE získala nielen záruky vo výške 126 miliárd korún od štátu, ale aj zo strany ČNB čiastku pre posilnenie kapitálovej primeranosti banky vo výške 19,7 miliard korún.

Čítajte aj:

J&T vo vojne s Poliakmi. Rukojemnícka dráma za miliardy

Krúpa s ďalším pražským zárezom. Kúpil Smíchov Gate

Krúpov fond chce do apríla vlastniť nehnuteľnosti za 250 miliónov eur

Ihneď po svojej privatizácii začala Agrobanka ako súčasť GE vytvárať zisk a už o rok neskôr, v roku 1999, vykázala čistý zisk vo výške 980 miliónov korún a vysoká ziskovosť pokračovala aj naďalej v rokoch 2000 - 2015.

Záujmom Pavla Krúpu je získať vyplatenie značných čiastok od Moneta Money Bank zo skupiny GE. Pohľadávkový obchodník vraj nakupuje akcie malých akcionárov a s nárokom na vyššie čiastky sa obracia aj na Českú národnú banku.

 

Biztweet

Zaregistrujte sa a získajte exkluzívne info z Biztweetu. Ak ho chcete iba podporiť, posilnite nezávislú žurnalistiku na účte IBAN CZ8920100000002100602454. Ďakujeme