Primátor Ružomberka: Mesto ohrozujú gauneri z doby mečiarizmu

Primátor mesta Ružomberok Igor Čombor varuje pred „gaunermi, ktorí chcú ohroziť fungovanie mesta“. Zastal sa oligarchu Milana Fiľa a občianskych aktivistov označil za mafiu.

V rozhovore pre magazín Faktor S tak reagoval na aktuálne dianie, kedy sa občianske združenie Ružomberský papier pokúša domáhať nevyplatených peňazí z čias privatizácie SCP Ružomberok.

„Všetko funguje až do doby, kedy sa objavili pochybní jedinci usilujúci o to, aby priemyselné peniaze miesto mesta živili ich. To je šialené,“ uviedol Igor Čombor.

Podľa primátora je podnik Mondi SCP nevyhnutným pre prežitie mesta. Za pokusom získať nevyplatené peniaze vidí podľa neho podvodné aktivity z doby mečiarovskej privatizácie.

„Jedným z konkrétnych predstaviteľov je Štefan Gavorník. Ešte za Mečiara bol šéfom Fondu národného majetku a človekom, ktorý sám predaj papierní podpisoval. A tento človek ich chce teraz získať do svojich spárov. Ďalším gaunerom je právník dlhodobo sa zaoberajúci touto problematikou,“ povedal Čombor v rozhovore.

Obhajovacia taktika Čombora nápadne pripomína rétoriku predstaviteľov Mondi SCP. Tí sa nevyjadrujú k samotnému nároku zamestnancov na vyplatenie časti privatizačnej sumy, ale pozornosť venujú očierňovaniu právnych zástupcov občianskeho združenia. Redakcii Biztweetu je naviac známy fakt, že predstavitelia firmy aktuálne vynakladajú nemalú inzertnú snahu o zablokovanie oponentúry v mediálnych domoch a naopak investujú do plateného obsahu v českých a slovenských médiach.

Občianske združenie Ružomberský papier tvrdí, že zamestnanci SCP majú nárok na 15 percent akcií spoločnosti Eco-Invest Milana Fiľa. Závažné obvinenie z privatizačného podvodu veľkopodnikateľa Milana Fiľa vzniesli aktivisti na základe privatizačnej zmluvy, ktorej originál po rokoch získali.

Čítajte aj:

Fico ignoruje zamestnancov SCP. Majú sa im vyhrážať

Králi privatizácie: Štefan Gavorník

Milan Fiľo: Papierenský magnát, ktorý si rozumie s každým politikom

V zmysle článku VII. bod/b tejto zmluvy si zmluvné strany dohodli, že spoločnosť ECO INVEST, a.s. sa ako kupujúci zaväzuje „... do šiestich mesiacov od nadobudnutia účinnosti zmluvy o odplatnom prevode akcií kúpou presadiť vydanie akcií obchodnej spoločnosti ECO-INVEST a.s. so sídlom v Lieskovci v rozsahu minimálne 15% jej základného imania tak, aby všetci zamestnanci obchodnej spoločnosti Severoslovenské celulózky a papierne a.s. so sídlom v Ružomberku mali možnosť tieto akcie nadobudnúť.“

„Vydanie zamestnaneckých akcií bola základná podmienka privatizácie SCP, a.s., ktorá nebola do dnešného dňa zo strany privatizéra, Milana Fiľa, akcionára spoločnosti ECO-INVEST, a.s., splnená,“ konštatovalo pre Biztweet občianske združenie.

Ružomberský papier začal bojovať o svoje práva po rokoch. Obsah privatizačnej zmluvy bol totiž roky utajený. Nárok na akcie mal pred rokmi opakovane uznať samotný podnik Eco-Invest. Dnes však na výzvy k jednaniam o nároku firma nereaguje. Naopak aktivitu označuje za snahu právnikov dostať sa k tučným províziám.

Rozseknúť by to mohla vláda. Tá však nereaguje. „Od roku 2015 sme adresovali predsedovi vlády Róbertovi Ficovi dva listy, Ministerstvu spravodlivosti SR jeden list, MH Manažment, a.s. tri listy, FNM SR dva listy a Ministerstvu hospodárstva SR dva listy. Predseda vlády SR nezaujal ku kauze žiadne stanovisko, Ministerstvo hospodárstva SR na listy nereagovalo. Minister hospodárstva SR Peter Žiga sa však na výbore NR SR pre hospodárske záležitosti, ktorý zasadal 04.04. 2017 a 06.04.2017, vyjadril k nárokom štátu na vydanie akcií rovnako neurčito a bez právnej argumentácie ako MH Manažment, a.s.,“ uvádza Ružomberský papier.

Štvrtý najbohatší Slovák Milan Fiľo vlani po dvadsiatich rokoch presunul sídlo svojho holdingu Eco-Invest do Prahy. Holding uzatváral po desiatich mesiacoch vlaňajška so ziskom 25,2 milióna eur. V Prahe tiež za 790 miliónov českých korún odkúpil bývalý kláštor U hybernů na Náměstí republiky.

 

Biztweet

Zaregistrujte sa a získajte exkluzívne info z Biztweetu. Ak ho chcete iba podporiť, posilnite nezávislú žurnalistiku na účte IBAN CZ8920100000002100602454. Ďakujeme