Mexická drogová vojna: El Chapo stráca silu

V Mexiku sa zvyšuje počet ozbrojených konfliktov jednotlivých kartelov. Príčinou je slabnúca pozícia kartelu Sinaloa.

Ten totiž trpí bezvládím, zapríčineným vydaním vodcu gangu Joaquína "El Chapa" Guzmana do amerického väzenia. Od jeho odovzdania Američanom v januári si na Sinaloa dovoľujú menší konkurenti.
 
El Chapo sedí od 19. januára v špeciálnom utajovanom a ostro stráženom väzení v americkom Texase. Podľa portálu celebritynetworth, ktorý vychádza zo správy mexických vyšetrovateľov prišiel za dobu väznenia svojho bossa kartel Sinaloa o množstvo teritórií. Z pôvodne 32 vraj teraz operuje len v jedenástich z nich. Naposledy prišiel o mexické oblasti Nayarit, Jalisco a Yucatan.

Na Sinalou útočia menšie skupiny, ktoré patrili k spojencom kedysi najmocnejšieho kartelu v krajine. Len za minulý mesiac bolo zabitých údajne až 182 členov Sinaloa. Tento rok sa očakáva až 73-percentný nárast počtu kartelových vrážd. Gangy sú bežne vyzbrojené armádnou obrnenou technikou, ťažkými zbraňami, prípadne pre nich pracuje priamo armáda, či polícia.

Joaquín "El Chapo" Guzmán sa narodil buď v roku 1954 alebo 1957 v meste La Tuna. Tiež pochádzal priamo z domoviny gangu - Sinaloa v severozápadnom Mexiku.

Dohliadal na makové a konopné polia o rozlohe 23 tisíc míľ štvorcových. Okrem pestovania marihuany na území väčšom ako Kostarika bol známy najmä rozsiahlou sieťou zákazníkov, ktoré mal údajne vo viac ako 50 krajinách sveta.

Šéfom kartelu Sinaloa, ktorý nazývajú La Alianza de Sangre (Krvavá aliancia), sa stal v roku 1989. Gang pôsobí v oblasti takzvaného "zlatého trojuholníka", na území štátov Sinaloa, Durango a Chihuahua.

Čítajte aj:

Pablo Escobar a El Chapo. Aké majetky majú narkobaróni?

Kokaínový kráľ je von. George Jung sa po dvadsiatich rokoch dostal na slobodu

Dušan Borženský: Zdvihnutý varovný prst z Holubovej éry

Z celosvetového drogového biznisu vo výške 65 miliárd dolárov pripadli syndikátu Sinaloa každoročne tri miliardy dolárov za pašovanie kolumbijského kokaínu, metamfetamínu, mexickej marihuany a heroínu. El Chapov majetok sa mal v hotovosti pohybovať okolo 15 miliárd amerických dolárov.

Prvýkrát skončil vo väzení v roku 1993, len krátko potom, čo sa ho pokúsili zabiť členovia znepriateleného gangu. Jeho sláva u prostých Mexičanov len vzrástla, keď z väzenia v roku 2001 utiekol. Na slobodu prešiel v bielizňovom vozni zabalený v špinavom prádle. Do úteku bolo zapletených sedemdesiat osem ľudí.

V januári 2014 bol "dostihnutý" druhýkrát. Stalo sa tak v Mazatlan. Prezident Mexika Enrique Pena vzápätí odmietol žiadosť Spojených štátov o jeho vydanie s tým, že tentoraz už narkobaron rozhodne neutečie. "Je to otázka národnej cti," povedal. O osemnásť mesiacov bol však opäť na slobode.

Nakoniec bol zradený pripravovaným rozhovorom pre Rolling Stone. Práve na základe indícií tohto média mala polícia jeho polohu vystopovať a zajať ho do amerického väzenia zase. Stalo sa tak v januári 2016.

 

Biztweet

Zaregistrujte sa a získajte exkluzívne info z Biztweetu. Ak ho chcete iba podporiť, posilnite nezávislú žurnalistiku na účte IBAN CZ8920100000002100602454. Ďakujeme