Penta chce rozšíriť letisko pri Prahe. Získala ďalšie povolenie

Finančná skupina Penta Investments získala ďalšie kľúčové povolenie potrebné pre realizáciu rozšírenie letiska Vodochody.

Projekt, okolo ktorého sa už roky vedie tuhý boj, získal kladný posudok EIA, s odôvodnením, že po prepracovaní výrazne neovplyvní okolité životné prostredie.

Účelom posudzovaného zámeru je rozšírenie infraštruktúry existujúceho letiska Vodochody tak, "aby zodpovedala súčasným požiadavkám pre civilnú medzinárodnú leteckú dopravu a aby bolo možné letisko Vodochody aj naďalej využívať ako letisko s medzinárodnou prevádzkou, s vonkajšou hranicou, tzn. s možnosťou odbavenia cestujúcich a lietadiel podľa zásad a požiadaviek Schengenských dohôd ".

"Rozšírenie infraštruktúry letiska bude zahŕňať dostavbu systému odbavovacích dráh, odbavovacích státí, odbavovacieho terminálu a potrebnej infraštruktúry, zaisťujúcej riadny chod letiska (hangár, hasičská stanica, garáže pre zimnú techniku, depo autocisterien, veža riadenia letovej prevádzky, parkovisko, obslužné komunikácie)," uvádza akciová spoločnosť Letisko Vodochody, ktorú Penta ovláda v projektovom dokumente.

Nové medzinárodné letisko neďaleko Prahy by tak mohlo po zisku zvyšných súhlasov prepraviť až 3,5 milióna cestujúcich ročne.

Čítajte aj:

Ikea na Slovensku rozšíri výrobu

Český Skyr expanduje do Poľska a na Slovensko

Penta získala úver na prvý developerský projekt vo Varšave

Ide o ďalšie víťazstvo, ktoré v boji za projekt Penta v posledných týždňoch zaznamenala. V marci uspela na Najvyššom správnom súde, ktorý zamietol dovolanie ministerstva životného prostredia proti rozsudku, ktorý predtým umožňoval rozšírenie Letisko Vodochody.

Projekt sa spája s rozsiahlymi právnymi a politickými bitkami. Viac ako desať rokov proti projektu protestujú najmä starostovia okolitých obcí. Tým sa nepáči hlukový, svetelný či dopravný nárast vyvolaný projektom.

Samosprávy dokonca založili iniciatívu "Stop Letisku Vodochody". V rámci nej opakovane odmietli ústupky investora, či finančné kompenzácie, ktoré dotknutým obciam ponúkal.

 

Biz

Zaregistrujte sa a získajte exkluzívne info z Biztweetu. Ak ho chcete iba podporiť, posilnite nezávislú žurnalistiku na účte IBAN CZ8920100000002100602454. Ďakujeme