Kotleba čaká na list z prokuratúry. Pripravuje alternatívy

Extrémne pravicové hnutie Mariana Kotlebu Ľudová strana Naše Slovensko stále nedostalo dokumenty o jeho možnom rozpustení. Priznáva, že sa pripravuje na viac alternatív.

„Čo sa týka samotného podnetu na zrušenie, tak nemáme žiadne bližšie informácie. Stále čakáme na doručenie podkladov z Najvyššieho súdu, respektíve z prokuratúry. Zatiaľ nám nebolo oficiálnou cestou nič doručené,“ hovorí pre Biztweet podpredseda ĽS Naše Slovensko Milan Uhrík.

Návrh na rozpustenie ĽSNS podal koncom mája generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Argumentuje rozsiahlym zdokumentovaným šírením neonacistických myšlienok a rasovej neznášanlivosti, ktorej sa poslanci dopúšťajú. Z rovnakých príčin Kotlebovi v minulosti zrušili stranu Slovenská pospolitosť.

ĽSNS si aktuálne rozpustenie strany nepripúšťa. „Určite sa budeme brániť, pretože objektívne neexistuje pádny dôvod, prečo by naša strana mala byť zakázaná alebo rozpustená. Ak bude treba, obrátime sa aj na medzinárodné súdy,“ hovorí Uhrík.

Pripúšťa však, že strana musí zvažovať všetky alternatívy, vrátane tej, že bude rozpustená. Štát by v takom prípade nežalovala o odškodné, k tomu, čo by spravila s majetkom v nej sa však nevyjadruje.

Čítajte aj:

Fico proti korupcii alebo cynizmus bez hraníc

Gajdoš chce nakúpiť za miliardu. Bojíme sa

Vláda na európskom súde obhajuje žalobu na kvóty

Jednou z možných alternatív by bolo formálne presídlenie pod strechu inej strany, ktorú majú Kotlebovci registrovanú. Podľa medializovaných informácií by ňou mohla byť strana Pevnosť. Marian Kotleba by sa tak rovnakou kľučkou ako v minulosti vyhol odchodu z politiky.

„K strane „Pevnosť“ a ani k budúcim krokom, ktoré v prípade ďalších obštrukcií vládnej moci podnikneme, sa z taktických dôvodov dopredu nevyjadrujeme. Naše stanovisko je, že sa pripravujeme na všetky možné alternatívy,“ konštatuje Milan Uhrík.

 

Biz

Zaregistrujte sa a získajte exkluzívne info z Biztweetu. Ak ho chcete iba podporiť, posilnite nezávislú žurnalistiku na účte IBAN CZ8920100000002100602454. Ďakujeme