Kellner, Roman, Novotný. Českí miliardári hromadne nakupujú umenie

Záujem o umenie v Česku stále rastie. Suma, ktorú zberatelia za minulý rok minuli, presiahla vôbec prvýkrát 1 miliardu českých korún. Nakupujú aj Kellner, Roman, či Novotný.

Konkrétne sa v českých aukciách v minulom roku vydražili diela za 1,26 miliardy korún. Vôbec najväčší úspech zožalo Kupkovo dielo-obraz Séria C I. (protihodnota) z roku 1935. Abstraktná Kupkova maľba bola vydražená za rekordných 62 miliónov korún. Vydražil ho záujemca, ktorý na rovnakej aukcii zároveň získal aj ďalšie slávne dielo Žaby od Oskara Kokoschku.

Rekordná aukcia sa konala v Adolf Loos Apartment and Gallery, teda v najúspešnejšom aukčnom dome v Česku. Táto spoločnosť zastupuje majiteľov zbierok najväčších českých umelcov. Či už sa jedná o diela už spomínaného Františka Kupku, Oskara Kokoschku alebo Františka Drtikola.

Práve František Kupka žne v aukciách výrazný úspech. Okrem vyššie spomínaného diela Séria C I. (protihodnoty), bolo za značnú sumu vydražené aj jeho ďalšie dielo Tvar modré, Zrútenie vertikál alebo Úsmev O.

Aj keď ekonomická kríza v posledných rokoch postihla rôzne segmenty trhu, umenia sa nedotkla, skôr naopak. Trhu s umením sa jednoducho povedané darí. A to čím ďalej viac. Umenie láka aj vplyvné osobnosti, ktoré veľmi radi do obrazov, sôch a iných umeleckých diel vkladajú nemalé sumy.

Menovať môžeme napríklad Petra Kellnera, vlastniaceho jednu z najväčších privátnych kolekcií v Česku - zbierku československej a českej fotografie. Teda rozsiahly súbor 1800 diel, ktoré vytvorilo 150 autorov, z ktorých možno vymenovať napríklad Jozefa Saudka, Františka Drtikola, Jaromíra Funkeho alebo Ivana Pinkava.

Tiež bývalý majiteľ firmy Hamé Leoš Novotný vložil značnú časť svojich financií do slávnych umeleckých diel. So slávnymi dielami od Antonína Slavíčka alebo Jakuba Schikanedera číta jeho zbierka približne 120 položiek.

Práve melancholický maliar Schikaneder je Novotného obľúbenec. Autor potemných pražských zákutí a tragických portrétov sa v Novotného zbierke objavuje hneď niekoľkokrát. Hrdý je Leoš Novotný aj na svoju zbierku abstraktných diel grafika Vladimíra Boudníka.

Čítajte aj:

TPP vstáva z mŕtvych. Voľný obchod má nádej aj v ére Trumpa

ČESKÁ MINISTERKA ŠLECHTOVÁ: KOALIČNÉ ROZTRŽKY A BITKY NÁM PRÁCU NESMIERNE KOMPLIKUJÚ

Keď nie je počuť potlesk. Región V4 zahalený v zmätených emóciách

Bývalý generálny riaditeľ energetickej skupiny ČEZ Martin Roman umiestnil svoje nakúpené diela do gymnázií a základných škôl Porgy Ostrava a Nový Porgy v Prahe-Krči. V jeho zbierke nájdeme napríklad Michala Singera, ktorý si vypracoval svoju pozíciu aj vďaka svojej energickej povahe. Zastúpenie v zbierkach Martina Romana má tiež Lubomír Typlt alebo Miroslav Polách.

V Česku do umenia investuje každý desiaty milionár. Pre niektorých je to koníček, pre veľkú časť je to však hlavne investícia. Zberateľov láka umenie moderné, kde za zmienku stoja predovšetkým mená ako Ján Zrzavý alebo Václav Špála.

Fakt, že je trh s umením úspešný, ocenia samozrejme aj aukčné siene. Medzi tie najväčšie patria: Art Consulting, Galéria Kodl, Dorotheum, Galéria Art Praha a Meissner-Neumann.

Práve z dôvodu veľkého počtu aukčných siení v Česku, medzi nimi panuje veľká konkurencia. To poskytuje výhodu predávajúcim, ktorí majú možnosť vyjednať veľmi výhodné podmienky. Napríklad v oblasti aukčnej prirážky, ktorá sa pohybuje bežne okolo dvadsiatich percent.

 

Barbora Netopilová

Zaregistrujte sa a získajte exkluzívne info z Biztweetu. Ak ho chcete iba podporiť, posilnite nezávislú žurnalistiku na účte IBAN CZ8920100000002100602454. Ďakujeme