Kráľovna soulu Aretha Franklin

Zberateľka ocenení a jedna z najvýraznejších černošských interpretiek histórie je stále plná síl.

Aretha Louise Franklin je americká speváčka, skladateľka a klaviristka, ktorá je často označovaná za „kráľovnú soulu“ či „dámu soulu,“ no nahráva skladby aj v ďalších hudobných žánroch ako je jazz, blues, gospel, R&B, rokenrol či pop .

V roku 2008 sa ocitla na prvej priečke zoznamu Stovky najväčších spevákov všetkých čias a tiež na deviatej priečke medzi Stovkou najväčších umelcov všetkých čias mienkotvorného časopisu Rolling Stone.

Je tiež dvadsaťnásobnou držiteľkou cien Grammy, vrátane „ceny žijúcej legendy“ a „ceny za celoživotné dielo“, čím sa stala druhou najúspešnejšou v poradí. Medzi najlepšie R&B single rebríčka Billboard sa dostala dvadsiatka jej singlov, pričom sedemnásť z nich sa ocitlo na prvom mieste. Skladby Respect a I Knew You Were Waiting (For Me) sa tiež dostali medzi „Top 40“ rebríčka Billboard Hot 100. Akadémia cien Grammy tak uvažovala nad premenovaním kategórie R&B na kategóriu Aretha Award.

Pozrite si aj:

Patti Smith: žijúca inšpirácia z rokov kedy mala muzika zmysel

The Beach Boys: muzikálna rodinka a tvrdý biznis

V roku 1987 bola Aretha Franklin prvou ženou, ktorá bola uvedená do Rokenrolovej siene slávy. V roku 2009 bola jednou z hlavných hudobných umelcov, ktorí vystupovali na inaugurácii prezidenta Baracka Obamu. (Wikipedia)