Česká ministerka Šlechtová: Koaličné roztržky a bitky nám prácu nesmierne komplikujú

Koaličné roztržky a bitky nám prácu nesmierne komplikujú. Uvidíme, ako dopadne vládna kríza. Každopádne by mohlo mať na čerpanie eurodotácií vplyv, keby napríklad došlo k pádu celej vlády, alebo výmene niektorého ministra za niekoho, kto sa v danej problematike vôbec neorientuje. Ministerka pre miestny rozvoj Českej republiky Karla Šlechtová v rozhovore pre Biztweet.

Biztweet: Ako sú na tom vaše legislatívne návrhy, ktoré ste chceli predložiť na vládu v posledných týždňoch, jednalo sa o nich napriek negatívnemu dianiu?

Karla Šlechtová: Bohužiaľ, je tomu naozaj tak. Koaličné roztržky a bitky nám prácu nesmierne komplikujú a osobne sa veľmi hanbím, čo táto doteraz po tri roky úspešná vláda teraz občanom kvôli predvolebným ťahaniciam niektorých strán predvádza. Ministerstvo pre miestny rozvoj pod mojím vedením našťastie stihlo všetky plánované kľúčové zákony predložiť a prerokovať vládou aj Poslaneckou snemovňou.

Najmä mám na mysli zákon o verejnom obstarávaní alebo zjednodušenie stavebného zákona. A tiež zákon, ktorým presadzujeme viac piety a slušnosti do pohrebníctva. Posledné dva zákony bude teraz posudzovať Senát, dúfame, že sa v tom vládna kríza nijako nepremietne. Bez ohľadu na všetko každopádne pracujeme ostošesť najmä na dotáciách, ktoré pomáhajú českému vidieku a regiónom.

Biztweet: Ak sa hovorí o negatívnych vplyvoch napätej situácie vo vláde, skloňuje sa aj čerpanie eurofondov. Ako je na tom Česká republika v ich čerpaní a aké mala pôvodné plány?

Karla Šlechtová: Výsledky nie sú tak zlé, ako sa práve kvôli predvolebným ťahaniciam niekedy objavuje. Nie sme síce najúspešnejší, ale v porovnaní s krajinami Vyšehradskej štvorky nijako nezaostávame. Celkovo sme odzadu v čerpaní európskych fondov zhruba na siedmom mieste, to tiež nie je dramatické. V programovom období 2014-2020 máme vyhlásené vyše 80 percent všetkých peňazí, ktoré máme na súčasných sedem rokov k dispozícii, vo výzvach. Žiadatelia už majú pridelených viac ako 150 miliárd korún, na ktoré majú potvrdenie, že môžu svoje projekty odštartovať, čo je zhruba 25 percent všetkých plánovaných dotácií.

Čítajte aj:

Pád českej vlády: Sobotku aj Babiša možno pochopiť

Ako viete, v predchádzajúcom programovom období 2007-2013 sme aj vďaka veľkému úsiliu tejto vlády a nášho ministerstva zo 700 miliárd vyčerpali skoro všetko, pričom väčšinu sme čerpali až v posledných rokoch obdobia, najväčšiu časť v poslednom roku. Nemyslím si preto, že by nám hrozilo nejako zásadné nevyužití ponúkaných peňazí.

Biztweet: Ako môže súčasná situácia poškodiť plány na dočerpania z niektorých operačných programov?

Karla Šlechtová: Uvidíme, ako dopadne vládnej krízy. Každopádne by mohlo mať dopad na čerpanie, keby napríklad došlo k pádu celej vlády, alebo výmene niektorého ministra za niekoho, kto sa v danej problematike vôbec neorientuje.

 

Celý rozhovor čítajte na Biztweet.cz