Vláda na európskom súde obhajuje žalobu na kvóty

Zástupcovia Slovenska a Maďarska Súdu Európskej únie v Luxemburgu 10.5.2017 začali vysvetľovať pohľad svojich krajín na spôsob, akým únijnej krajiny v septembri 2015 rozhodli o programe mimoriadneho prerozdelení žiadateľov o azyl podľa kvót.

Oba štáty kvôli tomu podali žalobu. Súd teraz len vypočuje argumenty, rozhodnutie padne až neskôr.

„Pokiaľ ide o otázku, čo Slovenská republika chce žalobou dosiahnuť, platí, že Slovensko napáda súlad napadnutého rozhodnutia - to jest rozhodnutia Rady č. 2015/1601 s právom EÚ vo viacerých ohľadoch. Práve tento nesúlad je podľa Slovenskej republiky dôvodom, prečo by Súdny dvor mal napadnuté rozhodnutie vyhlásiť za neplatné,“ konštatuje pre Biztweet hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.

Odpor Slovenska a Maďarska k návrhu na mimoriadne prerozdelenie utečencov prichádzajúcich do Európy podľa kvót bol zrejmý už v roku 2015. Ministri ale vtedy svojich kolegov z Maďarska, Slovenska, Českej republiky a Rumunska prehlasovali, predsedníckemu Luxembursku stačila na presadenie návrhu takzvaná kvalifikovaná väčšina. Program následne časť krajín EÚ v praxi bojkotovala.

Čítajte aj:

Migranti nemajú šancu. Sociálny systém sme položili sami

Kotlebovské referendum stále ďaleko. Strana nevie koľko má podpisov

Slovenská vláda súd žiada, aby vyhlásil rozhodnutie o rozdeľovaní podľa kvót za neplatné a zaviazal členským krajinám, aby zaplatili náhrady konania. Budapešť žiada zrušenie rozhodnutia a ak by sa nevyhovelo, tak iba zrušenie v rozsahu, v akom sa týka Maďarska.

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky na základe rozhodnutia predsedu Súdneho dvora meno zástupcu Slovenska v tomto konaní utajuje.

 

Biztweet

Zaregistrujte sa a získajte exkluzívne info z Biztweetu. Ak ho chcete iba podporiť, posilnite nezávislú žurnalistiku na účte IBAN CZ8920100000002100602454. Ďakujeme