Mondi SCP získalo povolenie na gigantickú investíciu

Investícii v hodnote 310 miliónov eur v Ružomberku nestojí nič v ceste. Papierne chystajú spustenie novej výroby.

Spoločnosť Mondi SCP, ovládaná skupinami Mondi a Eco Invest, za ktorou stojí veľkopodnikateľ a známy privatizér Milan Fiľo, dostala povoľujúce stanovisko EIA k projektu „Eco plus“. Urobila tak po opakovanom posudzovaní, keď prvotné zamietavé stanovisko spoločnosť rozkladom zvrátila.

Súhlasné stanovisko museli vydať mesto Ružomberok, obce Štiavnička a Lisková a Inšpektorát životného prostredia Žilina - odbor integrovaného povoľovania a kontroly Okresný úrad Ružomberok. Na rozhodnutie bol iste veľký politický tlak, projekt totiž získal od vlády premiéra Roberta Fica dotáciu v podobe daňových úľav vo výške 48 miliónov eur.

Mondi SCP sľubuje investovať celkovo 310 miliónov eur. Hlavná časť projektu počíta s nákupom nového tlačiarenskeho stroja. Kritikom z Podnikateľskej aliancie Slovenska prekáža, že vysokú dotáciu, udelenú už 5 dní po parlamentných voľbách 2016 získala Mondi SCP napriek tomu, že nevytvorí žiadne pracovné miesta a podnik je dlhé roky vo vysokých plusových číslach. Podľa aliancie by podnik kupoval nový stroj aj bez dotácie.

Tlačiarenský stroj s výrobnou kapacitou 300 tisíc ton papiera ročne má výrazne navýšiť produkciu v Ružomberku. "Tento moderný stroj bude vyrábať papier pre obalové materiály, to znamená kartón alebo dvojvrstvový kartón s bielym povrchom, kde zospodu je hnedý a zvrchu biely papier. Na jeho výrobu sa použije viac ako 50 percent recyklovaného papiera," predstavoval v roku 2016 investíciu Miloslav Čurilla, predseda predstavenstva Mondi SCP Ružomberok.

Mondi SCP, Ružomberok je jedným z najväčších výrobných podnikov skupiny Mondi. Podnik, v ktorom drží stále výrazný podiel Milan Fiľo má výrobnú kapacitu 650 tisíc ton papiera a 130 tisíc ton vysušenej buničiny určenej na predaj.

Čítajte aj: 

Fico ignoruje zamestnancov SCP. Majú sa im vyhrážať

Hamé žaluje slovenskú Tatrakon. Kvôli boju o paštéty

„Mečiarov“ právnik chce stavať kancelárie v Bratislave

Miliardár začínal podobne ako desiatky jeho ďalších oligarchických kolegov - podporou hnutia Vladimíra Mečiara HZDS.

Prvý kapitál mal podľa informácií z vlastných úst zarobiť na obchode s nerastnými surovinami. Peniaze potom pritiahli ľudí z vyšších kruhov - konkrétne vzmáhajúcu sa biznisovú dvojicu Juraja Kamarása a Ladislava Krajňáka.

Biznismeni mali v tom čase pod palcom niekoľko kľúčových podnikov a pôsobili priamo v štátnych štruktúrach a štruktúrach Hnutie za demokratické Slovensko. Fiľo sa vďaka tejto známosti stal spolumajiteľom papierenského giganta SCP Ružomberok. Vláda pritom neakceptovala vyššiu ponuku rakúskej spoločnosti Frantsach.

Kým Krajňák s Kamarásom svoje podiely v papierenskej firme neskôr predali spoločnosti Neusiedler za 280 miliónov dolárov, Fiľo sa vzdal iba časti balíčka. V rukách si nechal tesnú minoritu - teda 49 percent akcií. Dôvera v profit spoločnosti sa mu vyplatila aj na jeho osobnom zisku. Dodnes s SCP Ružomberok zarába desiatky miliónov eur ročne.

 

Biztweet

Zaregistrujte sa a získajte exkluzívne info z Biztweetu. Ak ho chcete iba podporiť, posilnite nezávislú žurnalistiku na účte IBAN CZ8920100000002100602454. Ďakujeme