Pád českej vlády: Sobotku aj Babiša možno pochopiť

Demisia vlády, ktorú podľa väčšiny médií prekvapivo oznámil predseda vlády Českej republiky Bohuslav Sobotka je pochopiteľná. Premiér ani Andrej Babiš sa nemohli zachovať inak.

Sobotka predložil návrh demisie vlády a urobil tak škrt predstavám politických analytikov, či konkurentov, ktorí už mesiace opakujú verziu o slabom premiérovi, ktorý nedokáže ničím prekvapiť.

Skúsenosti Bohuslava Sobotku sa premenili v šikovný ťah, ktorý dáva logiku. Andrej Babiš bol pripravený na tuhý boj, v ktorom by po prípadnom odvolaní poukazoval na neschopnosť preukázať obvinenia, na základe ktorých by musel z vlády von. Dopadlo by to dlhou bitkou, nejasnými argumentami a Babišovými pripomienkami káuz ČSSD. Sobotka by sa navyše nezbavil nálepky slabého premiéra, ktorý mal svojho ministra financií odvolať už po minulých kauzách.

Snaha dovládnúť navyše nedáva zmysel. Pre ČSSD už kabinet Bohuslava Sobotku nemá cenu. Posledné mesiace priniesli zákopový boj, ktorý sa preniesol aj do schopnosti vlády presadzovať jej návrhy. Sociálnej demokracii padla pod stôl celá rada zákonov, medzi ktorými je napríklad zákon o sociálnom bývaní, ktorý patril ku kľúčovým bodom celého sociálneho programu vlády. Zvyšok mandátu by na tom nič nezmenil.

Andrej Babiš, hoci sa stále pokladá za "nepolitika", pôsobí pri závažných podozreniach, ktoré sa naň mesiac čo mesiac valia, ako dokonalý politik. Riadi sa tým čo, v Československu poznáme azda najlepšie: "Zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať".

Pripravujeme publikáciu Z Bureše Babišem, kde sa venujeme podnikateľskej minulosti Andreja Babiša. Predobjednávky prijímame na marketing@biztweet.eu

Bohuslav Sobotka mu pri vyhrotenej situácii navrhol, aby odstúpil sám. Nie je nič prekvapivé, že túto možnosť Babiš razom odmietol. Akýkoľvek ústupok, nieto odstúpenie, by totiž tesne pred voľbami znamenalo v očiach voliča priznanie.

Čítajte ďalšie komentáre autora:

Lásky kapitána Danka. Vzor našiel v palici

Richter by mal skončiť. Čistý deň odhaľuje nefunkčnosť systému

Kto bol Kováč a prečo sa naň nezabudlo

Za súčasnú situáciu si môžu obe strany rovnakým dielom. Andrej Babiš po opatrnom začiatku vládnutia, rozbalil mašinériu konfliktu záujmov naplno, pričom arogantne spoliehal na to, že mu to tak nejako prejde až do konca vládneho obdobia.

Bohuslav Sobotka a ČSSD mali dôvod žiadať Babišovo odstúpenie už po dôkazoch zneužitia ministrových médií, po podozreniach zo skrytého lobingu u dotácií, manipulovaní zákona o podpore pre biopalivá, či u kauzy Čapí hnízdo, kde sa ku lži vicepremiér priznával v priamom prenose. Čakanie na koniec volebného obdobia ukazuje na neúprimnosť motívu sociálnej demokracie.

Krok, kedy demisiou vlády presúva zodpovednosť za vzniknutú situáciu na celý kabinet, však ukazuje na stále kvalitné politické myslenie Bohuslava Sobotku.

 

Tomáš Lemešani

Zaregistrujte sa a získajte exkluzívne info z Biztweetu. Ak ho chcete iba podporiť, posilnite nezávislú žurnalistiku na účte IBAN CZ8920100000002100602454. Ďakujeme