Mýty o migrantoch: zavrieme hranice a vyriešime to

Medzi najčastejšie mýty, ktoré sa v súvislosti s migráciou skloňujú, patrí riešenie krízy opätovným zatvorením hraníc v Európskej únii.

Zhluky emotívne ladených názorov na ochranu bezpečnosti štátu neprichádzajú iba zo strany protiislámských aktivistov, ale aj vrcholových politikov, ktorí sa považujú za autority. O určitej forme uzatvorení hraníc hovoria britskí, francúzski, či holandskí euroskeptici. V Českej republike toto údajné riešenie opakuje bývalý prezident Václav Klaus, či Tomio Okamura. Na Slovensku uzatvorenie hraníc nevylúčil premiér Robert Fico, ale ani opozičný líder Richard Sulík.

Jednoduché riešenie komplikovanej situácie znie dobre, ale ako tomu už býva, nie je reálne.

Už "Oznámenie o globálnom prístupe k migrácii a mobilite (GAMM)" vydanej Európskou komisiou ešte v roku 2011, teda dávno predtým, než tunajší hlasní migrační odborníci o migrácii vôbec tušili, označilo migračnú krízu za najvýraznejší riziko pre Európsku úniu.

Okrem výrazného posilnenia hraničnej agentúry EÚ FRONETEX sa Brusel zaoberal taktiež možným posilnením niektorých hraničných bodov. Komplexné uzatváranie hraníc však bolo postupne zmetené zo stola. Ukázalo sa totiž, že nelegálna migrácia tvorí v porovnaní s európskou populáciou zanedbateľné percento, a tak by škody plynúce z uzavretia hraníc prevyšovali pozitívne dopady tohto kroku.

Čítajte aj: 

Mýty o migrantoch: utečenci majú veľa peňazí

Mýty o migrantoch: nakazia nás exotickými chorobami

Mýty o migrantoch: Prichádzajúci Moslimovia sú teroristi

Správa konštatuje, že je veľmi nepravdepodobné, že zvýšená hraničná ochrana odradí migrantov od migrácie. Logika posudku je jednoduchá. Pokiaľ ide o boj o život, plot nikoho neodradí. Pokiaľ ide o nelegálnu ekonomickú migráciu, dôjde len k zvýšeniu príjmov organizovaného zločinu, ktorý bude musieť s migrantmi hazardovať viac a získavať za to viac peňazí.

Napriek štúdii predloženej Európskou komisiou v roku 2011, ktorá bola navyše podporená ďalšími čiastkovými štúdiami od vypuknutia najväčšej vlny migrácie do Európy, však niektoré členské štáty myšlienku uzavretia hraníc nezahodili. Mnoho z nich navyšuje rozpočty na pohraničné opatrenia, naopak v investíciách do integrácie utečencov, či do pomoci v krajinách pôvodu utečencov, zaostávajú za dohodnutými záväzkami.

 

Biz

Zaregistrujte sa a získajte exkluzívne info z Biztweetu. Ak ho chcete iba podporiť, posilnite nezávislú žurnalistiku na účte IBAN CZ8920100000002100602454. Ďakujeme