Hamé žaluje slovenskú Tatrakon. Kvôli boju o paštéty

Spoločnosť Hamé právne napadla slovenskú firmu Tatrakon. Prekáža jej podobnosť predávaného paštétového tovaru.

 

Ide konkrétne o značky Májka, Pali a Morca-Della. "Hamé aktuálne podalo žalobu na súd a až po rozhodnutí súdu bude jednoznačné, či spoločnosť Tatrakon môže predávať výrobky Májka, Pali a Morca-Della v Čechách," hovorí pre Biztweet marketingová manažérka spoločnosti Tatrakon Ivana Kacvinská.

Obe firmy vyrábali známe konzervy dlhé roky bez toho, aby si prekážali. Nepísanú dohodu však porušuje Hamé. Tesne po reklamnej kampani, v rámci ktorej Tatrakon upozorňuje na blížiace sa 86ročné výročie vzniku firmy, Hamé požiadalo české úrady, aby stiahli z trhu konzervy slovenskej firmy.

Na podnet Hamé českí colníci začiatkom marca zhabali v skladoch 73767 údajne sfalšovaných paštét a mäsových výrobkov značiek Májka, Morca-Della a Pali. Išlo práve o konzervy Tatrakonu.

"Colná správa ČR uvoľnila tovar do obehu, pretože po predložení platných licenčných zmlúv, nevideli dôvod naďalej zadržiavať tovar. Majku, Pali a Morca-Dellu aktuálne predávajú naši obchodní partneri aj v Českej republike," hovorí Kacvinská.

Spoločnosť Hamé, ktorá roky nenamietala teraz tvrdí, že právo na výrobu známych značiek majú iba potravinári z ich závodu v Kunoviciach. "Ak sa dozvieme o pokuse zneužiť naše ochranné známky, vždy sa dôrazne a transparentne bránime," uvádzal v tlačovom vyhlásení hovorca spoločnosti Hamé Petr Kopáček.

Čítajte aj:

„Mečiarov“ právnik chce stavať kancelárie v Bratislave

Ptáček na Slovensku expanduje

Chrenek investuje na Ukrajine. Vyplatil rekordnú dividendu

Paštéty Májka patria spolu so zaváraninami Znojmia a kečupom OTMA k najznámejším a najcennejším značkám českej potravinárskej firmy. Hamé vlani prevzala nórska skupina Orkla. V Česku a na Slovensku má vedúcu pozíciu na trhu paštét, hotových jedál, kečupov, konzervovanej zeleniny, džemov a detskej výživy. Spoločnosti vlani stúpli tržby o 2,7 percenta na 5,23 miliardy korún.

História Tatrakonu siaha až do roku 1931. Po znárodnení bývalého podniku TATRA rozšírila konzerváreň sortiment výrobkov o nátierky, cestovné občerstvenie a hotové jedlá.

Prvú výrobu známej nátierky Pali a paštéty Májka spustila v septembri 1984 a v marci 1985 pridala výrobu omáčky na špagety Morca-Della. Spoločnosť vlani dosiahla tržby 9,4 milióna eur, teda asi 255 miliónov korún.

 

 

Biztweet

 

 

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb