Kotlebovci ako ochranári? Navrhujú zákon proti ťažiarom

Extrémne pravicová strana Kotleba – ĽSNS pripravila zákon, ktorý by cudzincom zakázal skúmať náleziska drahých kovov na Slovensku. Privlastňuje si aj úspech v Detve.

Dlhoročný boj ochranárov s ťažobnou spoločnosťou Eastern Mediterranean Resources minulý rok v novembri skončil. Obvodný banský úrad v Banskej Bystrici vydal stanovisko, na základe ktorého je vylúčené, aby sa v lokalite Biely vrch mohla spustiť ťažba zlatej rudy.

Strana Mariana Kotlebu si tento úspech enviromentalistov pripisuje na vlastné tričko. „Proti bezohľadným ťažobným spoločnostiam bojujeme v rámci Banskobystrického kraja napríklad tak, že sme operatívnou zmenou územného plánu a prijatím uznesenia v zastupiteľstve Banskobystrického samosprávneho kraja zabránili nebezpečnej kyanidovej ťažbe zlata v okolí Detvy a Kremnice,“ hovorí podpredseda ĽS Naše Slovensko Milan Uhrík.

Skutočnosť je však taká, že banský úrad ukázal ťažobnej firme červenú kartu pre zásadný nesúhlas Detvy a priľahlej obce Dúbrava.

Pre Kotlebových poslancov je však zjavne enviromentalistika a špeciálne boj proti nenávideným ťažobným spoločnostiam vďačnou agendou, na ktorej možno získať politické body.

Čítajte aj:

Kotlebovci: Peniaze za hlasy nevrátime, nikdy sme to netvrdili

Kotleba neuspel s trestným oznámením na Post Bellum

Kuracina: Kotlebovi sme zapožičali auto

„Na celoštátnej úrovni sme napríklad na najbližšiu schôdzu NR SR pripravili návrh zákona, ktorý by sprísňoval podmienky pre ťažbu nerastného bohatstva, napríklad aj zemného plynu. Prijatie tohto zákona by vyriešilo problémy s ťažobnými spoločnosťami, ktoré robia prieskumné vrty na ťažbu bridlicového plynu na východe Slovenska,“ naráža Uhrík na protesty východniarov proti plánom firmy Alpine Oil & Gas. Spoločnosť sice skúma iba náleziská ropy a plynu, mnoho indikátorov však naznačuje, že sa minimálne prieskumne zaujíma aj o súvisiace zásoby bridlicového plynu.

Extrémisti sa situácie chopili šikovne. Faktom totiž zostáva, že ochrana životného prostredia ostáva v programoch slovenských parlamentných strán žalostne zanedbaná.

Biztweet

Páčia sa Vám naše články? Podporte nás platbou na IBAN CZ8920100000002100602454, alebo kúpou predplatného