Peter Chudík: Prešovský kariérny politik v konflikte záujmov

Prešovský župan Peter Chudík háji farby Smeru. Roky však presviedča o tom, že skutočné presvedčenie nemá. Politická kariéra mu však od 90ych rokov prináša milióny eur z peňazí daňových poplatníkov. Konflikt záujmov ho nikdy netrápil.

K moci sa vyviezol ešte s Mečiarom, keď však dostal ponuku od Fica, chopil sa jej. Kariérny politik a trojnásobný župan Prešovského kraja roky boduje na politických postoch, pričom zarába na zakázkach, o ktorých jeho úrady rozhodujú.

Dlhoročného politika z Lipian vystrelila do kresla v parlamente Mečiarova HZDS až po miléniu. Konkrétne v roku 2001, teda v čase kedy polobláznivý Vladimír Mečiar strácal pevnú pozíciu v politike a začali sa voči nemu búriť „mladší“ kolegovia, ktorí sa snažili umyť si pred verejnosťou ruky od kriminálnych zločinov Mečiarizmu.

Bol medzi nimi aj Chudík, ktorý už ako župan (do funkcie bol zvolený v roku 2001) v roku 2003 protestoval proti postojom starého vedenia HZDS a nechal sa spolu s ďalšími „mladými“ mečiarovcami z klubu vylúčiť.

Dlho netrvalo a dostal ponuku od SMER – SD. Sociálna demokracia, ktorá stojí o voličov nepochopiteľne roky voliacich populistických politikov, dostala Chudíka na vrchol zase a opakovane. V Prešovskom podobne ako Košickom kraji tak funguje zvláštny meter obyvateľov – neustála kritika života v regióne, zároveň však 16ročná hegemónia vedenia kraja.

Petra Chudíka smie okrem podpory obyvateľov tešiť aj slušný biznis vo verejných zakázkach, o ktorých často rozhodujú úrady, na ktoré má sám priamy vplyv.

Čítajte aj:

Košice, Paška, Trebuľa, Bilá? Spojovníkom je Paškov sused

Košičania tento rok doplatia desať miliónov pre schránku J&T

Polícia už nestíha Rašiho exspolužiaka. Ten podniká v zdravotníctve ďalej

Len jeho firma Farmakol si už v roku 2006 prišla na 63 tisíc eur z peňazí daňových poplatníkov. Firma podľa aktuálnych hospodárskych výsledkov agentúry Finstat zvýšila zisk o 34 percent na 1,6 milóna eur. A nebolo to naposledy, čo mu jeho voliči prispeli aj k lepšiemu živobytiu.

Ďalšia Chudíkova firma Farmapap v roku 2015 zaznamenala tržby 915 tisíc eur. Jeho zdravotnícke impérium, ktoré začal ako profesionálny úradník budovať už po páde socializmu je napojené na verejné zdravotníctvo v kraji. Patrí doň aj ďalšia firma Farmlek s poslednými evidovanými tržbami 537 tisíc eur. Dalšou významnou firmou Petra Chudíka je Prešovské zdravotníctvo s tržbami 1,4 milióna eur.

Častým partnerom Chudíkovho podnikania je František Mathia. Poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová vo svojom blogu upozornila, že Mathiova firma Format Prešov v roku 2014 získala zakázku na výmenu palivovej základne obecného domu malej obce Krivany. Jej starostom bol taktiež nominant Smeru a zakázku pokryla dotácia z ministerstva žhivotného prostredia, vtedy takisto pod kontrolou Smeru. Návrh zmluvy bol obci Krivany doručený ešte pred vyhodnotením súťaže. Aj ďalšie Mathiove firmy – Feromath, BRM - sú veľmi úspešné v tendroch, ktoré zadáva prešovská krajská samospráva.

 

 

Biztweet