Prenájom? Plán pre bratislavské letisko bude do leta

Prenájom alebo investície? Ministerstvo dopravy prichystá projekt pre rozvoj bratislavského letiska už do leta.

„Ministerstvo dopravy a výstavby predloží vláde dve alternatívy budúcnosti rozvoja bratislavského letiska. Konečný výstup určia prebiehajúce analýzy. Naším zámerom je mať v priebehu pol roka jasnú predstavu o smerovaní letiska,“ potvrdzuje pre Biztweet hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.

Strategické plánovanie letiska tak naberá na obrátkach. Ešte pred pár mesiacmi sa totiž nepredpokladalo, že by k zmenám v spoločnosti Letisko M.R.Štefánika – Airport Bratislava mohlo prísť skôr ako v roku 2018.

I keď rezort dopravy v odpovediach spomína dve varianty rozvoja letiska, konkretizuje pravidelne iba jednu – prenájom. „Nehovoríme o privatizácii a nedošlo by k zmene vlastníckych vzťahov. Príchod strategického partnera by bol veľkým prínosom k rozvoju bratislavského letiska, keďže štát ako vlastník je limitovaný pri investíciách do leteckej dopravy,  či už ide o infraštruktúru alebo prevádzku, pravidlami štátnej pomoci,“ hovorí Ducká.

Pripravený návrh postupu ešte bude musieť schváliť vláda. Zrejme však prerokuje iba formu akou možno letisko prenajať. „Po odobrení vládou bude nasledovať medzinárodná súťaž na výber strategického partnera,“ dopĺňa Karolína Ducká.

Čítajte aj:

Prekladisko v Dobrej ožíje čínskym tovarom. Bude súčasťou Hodvábnej cesty

Bratislavské automaty na cestovné naďalej zarábajú na výdavkoch

Savov prišiel o zakázku v Bratislave. Na letisku si už neškrtne

Ďalšie investície by podľa rezortu umožnili zvýšiť počet prepravených pasažierov aj tovaru, ako aj atraktivitu nášho najväčšieho letiska. Hoci vláda oficiálne s nikým nejedná, už dávnejšie sa potvrdil záujem čínskej Hainan Group.

Letisko M. R. Štefánika trpí okrem iného blízkosťou známeho konkurenčného viedenského letiska Schwechat. Rakúska firma ovláda tiež letisko v Košiciach, čím konkurenciu na malom území znásobuje.

Podľa údajov agentúry Finstat spoločnosť Letisko M. R. Štefánika - Airport Bratislava v roku 2015 prehĺbila stratu o 9 percent na 7,3 milióna eur.

 

Biztweet

Podporte nás platbou na IBAN CZ8920100000002100602454, alebo kúpou predplatného