Elon Musk: Vynálezca s mimoriadnými schopnosťami v biznise

Majoritný akcionár Tesla Motors, vizionár plánujúci kolonizáciu Marsu a hlavne inšpiratívny podnikateľ, ktorý nikdy nešiel tou ľahšou cestou. Elon Musk je paradoxom. Inovátorská vášeň sa v ňom skĺbila s podnikateľským talentom.

Majoritný akcionár Tesla Motors, vizionár plánujúci kolonizáciu Marsu a hlavne inšpiratívny podnikateľ, ktorý nikdy nešiel tou ľahšou cestou. Elon Musk je paradoxom. Inovátorská vášeň sa v ňom skĺbila s podnikateľským talentom.

Génius, vynálezca, alebo iba muž na správnom mieste? Elon Musk vzbudzuje rešpekt naprieč biznisovým, mediálnym, ale aj vedeckým spektrom. Stojí za tým fakt, že si miliardy dolárov a váhu v biznise vybudoval sám. Na nikom sa nezviezol a nepomohli mu ani zdedené konexie.

Spoluzakladal, alebo dokonca priamo vytváral takmer všetky kľúčové technologické projekty s významom pre ľudstvo ako také za posledných dvadsať rokov.

K najznámejším patria Paypal, Tesla Motors, či SpaceX. Najnovšie dopravné vízie sa týkajú aj kapsulovej dopravnej metódy nazvanej Hyperloop.

Elon Musk

Majoritný akcionár Tesla Motors, vizionár plánujúci kolonizáciu Marsu a hlavne inšpiratívny podnikateľ, ktorý nikdy nešiel tou ľahšou cestou. 

 

Musk má podľa údajov Forbesu 11,1 miliardy dolárov, podľa iných odhadov sa jeho súkromné impérium šplhá až k hodnote 13 miliard dolárov. Impozantné na tomto fakte je, že si konto výrazne nafúkol – konkrétne zdvojnásobil behom 12 mesiacov.

Elon Musk sa narodil behom apartheidu v Južnej Afrike v roku 1971. Jeho matka bola Kanaďanka, otec Juhoafričan. Čo je po čítaní druhým najvýznamnejším krokom v jeho detstve je skorá kúpa počítača. Tá spolu s jeho zvedavosťou zapríčinila, že už v jeho 12 rokoch začal programovať jednoduché počítačové hry, pričom prvú z nich predal údajne za 500 dolárov.

V roku 1988 vo veku 17 rokov opustil Juhoafrickú republiku. Údajne preto, aby hodil za hlavu apartheid a tvrdé časy v Juhoafrickej republike. Namieril si to do Kanady. Začal tam študovať a v roku 1992 v štúdiu pokračoval v Spojených štátoch na University of Pennsylvania. V roku 1995 započal doktorandské štúdium ekonómie na Stanfordskej univerzite.

Po škole spoločne s bratom založil spoločnosť Zip2, zaoberajúcu sa obsahovým softvérom. V roku 1999, AltaVista firmu kúpila za 307 miliónov dolárov v hotovosti a 34 miliónov dolárov v akciových opciách. Miesto toho, aby sa so zárobkom uspokojil však vo svojich 28 rokoch investoval a založil IT firmu zameranú na finančné služby a e-mailové platby X.com.

Čítajte aj: 

Všetko o Trumpovi: aká je hodnota majetku nového prezidenta USA?

Ján Sabol: Liehovarnícky kráľ

Kto menil pravidlá hry: Železná lady Slovenska Brigita Schmögnerová

--

Prostredníctvom série fúzií a akvizícií, X.com nakoniec premenil na PayPal. Populárnu elektronickú peňaženku potom v roku 2002 predal eBay za 1,5 miliardy dolárov Naďalej si pritom v rastúcej firme udržal podiel.

V roku 2002, vo veku 30 rokov založil známu spoločnosť SpaceX. Tá má od svojho počiatku neobvyklé a nemalé ciele. Chcela komercializovať orbitálne rakety a nakoniec sa dostala k aktuálnemu plánu misie k vytvoreniu života na Marse. Ako by to nestačilo, o dva roky neskôr sa stal aj majiteľom a šéfom automobilky Tesla Motors. Z povýšeneckej a málo dynamickej spoločnosti urobil lídra vo výrobe a vývoji elektromobilov.

Inovuje batériové systémy a najnovšie, po akvizícii a spájaní so spoločnosťou SolarCity, ktorú taktiež niekoľko rokov spoluvlastní smeruje aj do biznisu s obnoviteľnými zdrojmi. Je zástancom jednoduchých IT riešení a veľkým propagátorom enviromentálneho myslenia.

Nazývajú ho novodobým Thomasom Edisonom. To preto, že sa nevenuje len podnikaniu, ale veľa času trávi samotným vývojom a podporou šikovných vedcov, ktorí pomáhajú rozpracovávať aj stratové, alebo verejne dostupné projekty.

 

 

Biztweet

 

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb