Chemical Brothers: Elektronika, ktorú si zamiluje každý

Nech počúvate akýkoľvek hudobný štýl, určite ste narazili na Chemical Brothers. Kapela s multižánrovým presahom presvedčila o tom, že elektronika stojí za to aj najväčších odporcov

The Chemical Brothers je anglická elektronická hudobná dvojica, niekoľkokrát ocenená cenou Grammy. Jej členovia Tom Rowlands a Ed Simons si zo začiatku vraveli The Dust Brothers, ale potom, čo sa v USA objavila iná rovnomenná dvojica, premenovali sa na The Chemical Brothers. Ich najväčšími hitmi sú „Setting Sun“, „Block Rockin’ Beats“, „It Began In Afrika“, „Star Guitar“, „Galvanize“ a „Do It Again“ Veľmi obľúbené sú ich živé sety.

Ich debutový album Exit Planet Dust (názov bol inšpirovaný premenou názvu z Dust Brothers na Chemical Brothers) vyšiel v júli 1995 a v Anglicku bol výrazne úspešný (#9 v albumovej hitparáde). Krátko nato prešli z vlastného vydavateľstva Freestyle Dust k Virgin Records. Tu už vyšiel singel „Life Is Sweet“ o jeho remix sa postarali Daft Punk.

Počas nasledujúcich dvoch albumov upevnili svoju pozíciu na tanečnej scéne, neustále hrávajú a ich živé vystúpenia sa tešia veľkej obľube. Na albume Surrender sa nachádza jeden z ich najväčších hitov „Hey Boy Hey Girl“. V roku 1999 vystúpili ako hlavné hviezdy na Glastonbury, o rok neskôr na rovnakom festivale prilákali najviac poslucháčov na Pyramida stage, kde zahrali svoj set. Sláva The Chemical Brothers rástla, hrali po celom svete – výnimkou nie je ani festival Coachella alebo vystúpenie na Ibize.

Pozrite si aj:

Underworld: Skutočne živá elektronika

Legendárny koncert na víkend: Nestarnúci raveri Prodigy

--

Album Come With Us vyhral britskú albumovú hitparádu a tri vydané single „It Began in Afrika“, „Star Guitar“, „Come With Us/The Test“ sa umiestnili na #9, #8 a #14. V lete 2002 absolvovali turné k novému albumu, zároveň vydali dve EP (japonskú a americkú verziu). Nový album Push the Button bol očakávaný. Kritici sa delia na dve skupiny – jedna ho označuje za sklamanie a krok späť, druhá za výborný album. Tom Rowlands a Ed Simons premenili dvojnásobnú nomináciu na Grammy (album, singel „Galvanize“).

Takisto veľmi úspešný je aj album We Are the Night. Za prvý týždeň sa predalo 89 000 kópií, usadil sa na prvom mieste britskej albumovej hitparády a bol ocenený Grammy v kategórii najlepší album žánru „Electronic/Dance“. (wikipedia)