Vláda to s národnými dopravcami myslí vážne. Založí štátne podniky

Plán SNS vytvoriť štátneho leteckého a riečneho dopravcu nadobúda reálnejšie kontúry. Ministerstvo dopravy plánuje založiť štátne firmy. Začať chce aerolinkami

Plán SNS vytvoriť štátneho leteckého a riečneho dopravcu nadobúda reálnejšie kontúry. Ministerstvo dopravy plánuje založiť štátne firmy. Začať chce aerolinkami.

„Ministerstvo dopravy je pripravené napĺňať ciele programového vyhlásenia vlády. Cieľom je v intenciách práva Európskej únie a v spolupráci so strategickým partnerom pripraviť podmienky pre zriadenie národného leteckého dopravcu, čím sa zabezpečí pravidelné letecké spojenie Slovenska s najvýznamnejšími leteckými uzlami v Európe a hlavného mesta s regionálnymi letiskami,“ potvrdzuje komunikačný odbor ministerstva dopravy.

Emócie a posmešky vyvolali v čase formovania vlády hlavne plány národniarov založiť štátnu firmu zameranú na riečnu dopravu. Takýto podnik nemá jasný ekonomický potenciál a možno pochybovať aj o jeho strategickom význame. Riečna doprava ľudí je totiž na Slovensku skutočnou raritou.

Ministerstvo nesúhlasí a potenciál vidí. „Projekt riečneho dopravcu ponúka novú alternatívu zatraktívnenia Slovenska nielen pre turistov, ale predovšetkým nových investorov, ktorí môžu využiť aj tento ekologický spôsob dopravy. Vodná doprava totiž prináša nový obrovský potenciál, ktorý na Slovensku máme,“ konštatuje rezort.

Čítajte aj:

Vláda sľubuje pomoc obci Dvorianky. Dočasne spomalí rýchlosť

Vláda chce regulovať internetové stávkové kancelárie

Kotleba neuspel s trestným oznámením na Post Bellum

--

Podľa vlády pomôže využitie vodnej a leteckej dopravy zlepšiť celkovú dopravnú obslužnosť Slovenska s okolitými štátmi a je priestorom pre efektívnejšie využitie prístavov a regionálnych letísk na Slovensku.

„V neposlednom rade je to prínos pre samotné regióny, ktoré ich prevádzkovaním môžu len získať, či už v podobe novej ponuky pracovných miest, rozvoja turistiky či celkového zviditeľnenia Slovenska v Európe,“ dodáva Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.